Piosenkę o Lidzbarku Warmińskim śpiewała Sława Przybylska

2023-02-16 08:10:00(ost. akt: 2023-02-16 08:16:41)
Wysoka Brama w Lidzbarku Warmińskim

Wysoka Brama w Lidzbarku Warmińskim

Autor zdjęcia: http://www.lidzbarkwarminski.pl/

Czy wiecie, że o Lidzbarku Warmińskim śpiewała Sława Przybylska? Na scenie zadebiutowała w latach 50. Jej najbardziej znana piosenka to "Pamiętasz, była jesień". Mało kto jednak wie, że w repertuarze tej popularnej artystki był utwór o naszym mieście.
Nazywa się właściwie Stanisława Przybylska-Krzyżanowska i swego czasu była bardzo popularną wokalistką. W latach 60. można ją także było zobaczyć w filmach — popularnym "Zezowatym szczęściu" oraz w Niewinnych czarodziejach". Jak czytamy w Wikipedii "Jej wykonanie piosenki Minuty nadziei znajduje się w zbiorach Muzeum Holokaustu w USA".

Sława Przybylska została odznaczona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała też medal „Pro Masovia i jest laureatką Diamentowego Mikrofonu. O tym, że śpiewała także piosenkę o naszym Lidzbarku Warmińskim pisze dzisiaj Beata Błażejewicz-Holzhey.

***
W lidzbarskim zamku, w piwnicy skrzydła północnego jest wystawa audiowizualna, pt. „Dzieje budowlane zamku biskupów warmińskich”. Można tam obejrzeć film, nakręcony dla Kroniki Polskiej przez łódzką wytwórnię filmów oświatowych. Głosu do filmu dokumentalnego z lat 70-tych użyczył Lucjan Szołajski.

Film jest do obejrzenia i odsłuchania przez podłączoną parę słuchawek.
I właśnie tam możemy usłyszeć piosenkę o Lidzbarku Warmińskim, napisaną przez Tadeusza Dobrzyńskiego i Włodzimierza Krzemińskiego, w wykonaniu Sławy Przybylskiej.

To Sława Przybylska z gitarą w ręku rozsławiła nasze miasto. Czy wszyscy lidzbarczanie o tym wiedzą?

Wiedzieć o tym mogą ci, którzy działali w Stowarzyszeniu „Pojezierze”. I jedną panią osobiście miałam zaszczyt spotkać przy wspaniałym momencie odwiedzin zamku. Pani Janina Moroz, bo o niej mowa, przybyła do zamku w styczniu 2023 roku z synem Przemysławem i córką Agnieszką wraz z jej francuską rodziną.

Na wspomnianym filmie, rozpoznała siebie sprzed lat na zabawie tanecznej, organizowanej przez Pojezierze w komnatach zamkowych, dzisiejszej kuchni, w przyziemiu zachodnim zamku. Ubrana modnie w sukienkę w groszki, ufryzowana według mody lat 60-tych, promieniując radością i młodością tańczy.

Gdzieś obok druga para i przyjaciółka pani Janiny. Obie młode kobiety mają na szyjach charakterystyczne, podobne naszyjniki.

Dużo było emocji przy rozpoznaniu pani Janiny na filmie sprzed lat. I Przemek i Agnieszka uradowali się, widząc mamę roześmianą i radosną.
Wspaniały widok i prawie „łzy” w oczach pani Janiny.

Cudne momenty. Sentymentalne podróże w czasie.
Pani Janina opowiadała, że mieszkała wtedy na ulicy Zamkowej, bardzo blisko zamku. Jej późniejszy mąż był prezesem Pojezierza. Oglądaliśmy później komnaty, w których działało wspomniane stowarzyszenie Pojezierze.

Film, do którego scenariusz napisał Radosław Sobecki pokazuje pięć zakochanych par, dwie spacerują po mostach Lidzbarka, nad rzeką Łyną, jedna para wieczorową porą spaceruje po ulicy Konstytucji 3 Maja przy Wysokiej Bramie. Dwie pary zaś „delektują się chwilą”.

31 stycznia 2023 roku zamek odwiedził Uniwersytet III Wieku działający pod opieką Jolanty Adamczyk. Słuchacze - studenci pokłonili się przed historią —„własną historią”.

Wspólnie próbowaliśmy zaśpiewać piosenkę o starym księżycu znad Wysokiej Bramy, który przyświecał zakochanym w Lidzbarku Warmińskim.
Beata Błażejewicz-Holzhey

Piosenka o Lidzbarku Warmińskim

Gdy przytuleni
Do domu wracamy
Gdy aż do rana
Pożegnać Cię mam
Czasami to prawda
No cóż
Śnimy podróż po świecie daleką

Lecz najmilszy nam
Lidzbark wśród wzgórz
Małe miasto nad
Małą rzeką
I stary księżyc
Znad Wysokiej Bramy
Ten, co nad Warmią
Od wieków trzyma straż
I przez gałęzie
Przyświeca zakochanym
Stary księżyc
Przyjaciel dobry nasz

Siądźmy gdzieś na brzegu
Blisko siebie tak
Szczyty drzew nad nami
Niech kołysze wiatr
Niech zamkowe mury
Złoci słońca blask
Niechaj zmierzch jak co dzień
Razem znajdzie nas

Nasz stary księżyc
Znad Wysokiej Bramy
Ten który ścieżki
Co noc posrebrza nam
Gdy przytuleni do domu wracamy
Gdy aż do rana pożegnać Cię mam

Czasami to prawda
No cóż
Śnimy podróż po świecie daleką
Lecz najmilszy nam
Lidzbark wśród wzgórz
Małe miasto nad
Małą rzeką
I stary księżyc
Znad Wysokiej Bramy
Ten, co nad Warmią
Od wieków trzyma straż
I przez gałęzie
Przyświeca zakochanym

Stary księżyc
Przyjaciel dobry nasz