Nielegalnie przewoził części samochodów. Zatrzymali go warmińsko-mazurscy funkcjonariusze. Były kradzione?

2023-02-09 18:56:43(ost. akt: 2023-02-09 15:21:44)

Autor zdjęcia: KAS

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie ujawnili nielegalny przewóz odpadów na krajowej S7. W naczepie pojazdu znajdowały się odpady z żelaza, stali, gumy i plastiku. Wspólnie z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska doszli do miejsca nielegalnego demontażu samochodów.
Funkcjonariusze KAS zatrzymali do kontroli na drodze ekspresowej S7 samochód ciężarowy na polskich numerach rejestracyjnych. Oznaczenie na kabinie pojazdu wskazywało na przewóz odpadów. Z dokumentów przedstawionych przez kierowcę wynikało, że transport dotyczy odpadów z żelaza i stali. Funkcjonariusze zweryfikowali dane zawarte w dokumentacji i prześwietlili ciężarówkę przy użyciu mobilnego skanera RTG.

W trakcie kontroli okazało się, że w przestrzeni ładunkowej znajdują się jeszcze inne elementy poza zgłaszanymi przez przewoźnika – gumowe i plastikowe.
W związku z wątpliwościami, co do prawidłowej klasyfikacji odpadów, wezwano inspektorów (WIOŚ) z Delegatury w Elblągu. 

Funkcjonariusze wraz z inspektorami WIOŚ udali się na miejsce załadunku towaru, gdzie okazało się, że na posesji i w pomieszczeniach zakładu znajduje się duża ilość zdemontowanych części samochodowych oraz uszkodzone pojazdy.

Jedna z osób przebywających na posesji oświadczyła, że w tym miejscu „rozbiera się samochody”. W związku z podejrzeniem nielegalnego procederu demontażu pojazdów, w tym również pochodzących z kradzieży kontrolujący wezwali na miejsce funkcjonariuszy z KMP w Elblągu.

Za stwierdzone podczas kontroli naruszenie z ustawy o transporcie drogowym kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł, natomiast ujawnienie miejsca nielegalnego prowadzenia demontażu pojazdów zagrożone jest karą w wysokości do 500 tys. zł. Dalsze czynności w sprawie prowadzi WIOŚ  w Elblągu.

Fot. KAS