Polacy piją coraz więcej alkoholu. Więcej od Białorusinów, mniej od Francuzów

2023-02-07 18:30:10(ost. akt: 2023-02-07 16:08:52)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W ciągu 20 lat w Polsce spożycie napojów spirytusowych wzrosło prawie dwukrotnie i obecnie w skali roku wynosi 3,8 l na mieszkańca. W tym samym czasie spożycie piwa wzrosło o ponad 25 l na osobę. Warto jednak dodać, że częściej od nas po alkohol sięgają chociażby Czesi, Niemcy czy Francuzi.
Alkohol towarzyszy nam podczas oficjalnych spotkań służbowych, w trakcie uroczystości rodzinnych i na grillu w ogródku, co naturalnie przekłada się na twarde dane sprzedażowe. Eksperci multiporównywarki rankomat.pl sprawdzili, jak zmieniało się podejście Polek i Polaków do alkoholu na przestrzeni lat.

Dane z badań przeprowadzonych przez PARPA (Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) jasno pokazują, że jeszcze w 2001 roku liczba spożytego napoju alkoholowego przypadającego na mieszkańca Polski w skali roku wynosiła 6,63 l. Jest to średnia ilość alkoholu przeliczonego na stuprocentowy podana w litrach na osobę. W 2021 roku wartość ta wyniosła już znacznie więcej, bo 9,70 l. Oznacza to, że w ciągu 20 lat statystycznie pijemy o ...

Zostało jeszcze 85% treści artykułu.