Jutro możemy pozbyć się Armii Czerwonej z Olsztyna. Jaką decyzję podejmie prezydent Piotr Grzymowicz?

2023-02-07 12:22:54(ost. akt: 2023-02-07 12:41:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przepychanka na linii wojewoda-prezydent trwa. Po nakazie bezzwłocznej rozbiórki pomnika wydanej przez wojewodę, prezydent zapowiedział, że pomnik Dunikowskiego zostanie na swoim miejscu. Piotr Grzymowicz zwołuje jednak jutro (8 lutego) konferencję prasową, która ma dotyczyć właśnie szubienic.
Sprawa olsztyńskich szubienic jest skomplikowana przez swoją wielowątkowość. Doskonałym tego przykładem jest chociażby samo nazewnictwo pomnika, dla jednych to Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, dla drugich natomiast Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej.

Szubienice, bo tak najłatwiej nazywać ten monument, zgodnie z decyzją wydaną przez wojewodę Artura Chojeckiego powinny zostać jak najszybciej zburzone. Powodem jest wydźwięk pomnika, który został wzniesiony ku chwale sowieckiemu reżimowi.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, do którego należy ostateczna decyzja nie zamierza jednak pozbywać się kamiennego sowieta. Swoją decyzję argumentuje walorami artystycznymi pomnika, który wyszedł spod dłuta Xawerego Dunikowskiego i wartościami edukacyjnymi. Gmina Olsztyn swego czasu wynajęła nawet firmę, która przeprowadziła sondaż wśród mieszkańców miasta, z którego wynika, że większość mieszkańców chce, aby pomnik pozostał na swoim miejscu.

Prezydent Olsztyna organizuje jutro (8 lutego) konferencję prasową, na której ma poruszyć temat szubienic. Jaką decyzję podejmie? Niezwłocznie was o tym poinformujemy.

Karol Grosz

Szubienice:
pokaż wyniki »

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. norbert #3108388 7 lut 2023 21:35

    W Olsztynie 80% to komuchy, więc wcale nie zdziwiłbym się jakby ten pomnik pozostał!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz