Społeczne poparcie pomocy dla Ukrainy jest stabilne

2023-02-06 23:31:55(ost. akt: 2023-02-07 00:07:28)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA

Prawie 2/3 Amerykanów opowiada się za dalszym wspieraniem Ukrainy w odzyskiwaniu zajętego terytorium - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu pracowni Gallupa. Poziom akceptacji wsparcia nie zmniejszył się od ostatniego badania przeprowadzonego w sierpniu.
Jak podał ośrodek, na pytanie o poparcie odzyskiwania terytorium przez Ukrainę, nawet jeśli przedłuży to wojnę, twierdząco odpowiedziało 65 proc. ankietowanych, zaś przecząco - 31. To niemal identyczny wynik, jak w sierpniu 2022 r.

W ten sposób na pytanie odpowiedziała większość wyborców obu partii, a także tych, którzy uważają się za niezależnych, choć zdecydowanie bardziej pro ukraińsko nastawieni byli wyborcy Demokratów. Poparcie dla odzyskania terytorium przez Ukrainę wyraziło 81 proc. z nich, podczas gdy wśród Republikanów odsetek ten wyniósł 53 proc., a u bezpartyjnych - 59 proc.

Republikanie znacznie częściej oceniali też, że USA obecnie robią zbyt wiele, by pomagać Ukrainie. W ten sposób odpowiedziało 47 proc. wyborców prawicy; 32 proc. z nich uważa, że poziom pomocy jest odpowiedni, zaś 18 - niewystarczający. Z kolei wśród Demokratów tylko 10 proc. uważa, że USA robią za dużo, 48 proc. - wystarczająco, zaś 41 proc. - za mało.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-22 stycznia, a więc tuż przed ogłoszeniem decyzji o dostarczeniu Ukrainie czołgów.

Oskar Górzyński (PAP)