Biskup Jacek Jezierski poinformował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Aleksandry Gabrysiak. Lekarka została zamordowana w Elblągu 30 lat temu

2023-02-06 20:13:36(ost. akt: 2023-02-06 20:43:48)
Aleksandra Gabrysiak

Aleksandra Gabrysiak

Autor zdjęcia: archiwum

Biskup Jacek Jezierski 6 lutego poinformował, że rozpocznie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak. Lekarki zamordowanej 30 lat temu w Elblągu razem z adoptowaną córką przez swojego podopiecznego, który był na przepustce z więzienia.
Informację o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego ogłosił Biskup Jacek Jezierski, który jest ordynariuszem diecezji elbląskiej. Do wiadomości publicznej podał ja podczas mszy w 30 rocznicę tragicznej śmierci elblążanki.

— Intensywne życie religijne, szlachetność jej obyczajów, ofiarność w wypełnianiu szeroko rozumianej misji lekarza, czy wreszcie pozytywne głosy uznanych i szanowanych osób ze środowiska medycznego na temat pani Doktor, sprawiły, że 5 lutego 2023 r. podjąłem decyzję o rozpoczęciu sprawy Aleksandry Gabrysiak, lekarza medycyny, córki Jana i Jadwigi z domu Grajek, w formie procesu o beatyfikację — oznajmił bp Jezierski.

Grób śp. Aleksandry Gabrysiak znajduje się w Elblągu. Pamięć o niej pielęgnowana jest przede wszystkim w Trójmieście, ale także w Hospicjum Elbląskim i innych miejscach kraju. Diecezja elbląska zbiera wszelkie dokumenty, świadectwa oraz informacje dotyczące życia, działalności i okoliczności śmierci Doktor Oli.

Doktor Aleksandra Gabrysiak i jej 18-letnia córka Marysia zginęły od ciosów nożem 6 lutego 1993 r. w swoim mieszkaniu w Elblągu. Podwójnego zabójstwa dokonał mężczyzna przebywający na przepustce z więzienia. 20-latek był jednym z wielu podopiecznych dr Gabrysiak.

Swojego mordercę elblążanka poznała dwa lata wcześniej, w Wigilię 1990 roku. Gdy się dowiedziała, że 18-letni wówczas chłopak ma spędzić Wigilię na dworcu, zaprosiła go do domu. Zapisała na terapię dla alkoholików, ale mimo pomocy, chłopak wrócił do środowiska swych dawnych znajomych i do nałogu.