Warmia i Mazury staną się naftowym eldorado? W Głębocku stanęła już wieża wiertnicza

2023-02-06 17:29:31(ost. akt: 2023-02-06 17:00:47)
Po zakończeniu testów eksploatacyjnych podjęta zostanie decyzja o ewentualnym kolejnym odwiercie z tego samego placu wiertniczego.

Po zakończeniu testów eksploatacyjnych podjęta zostanie decyzja o ewentualnym kolejnym odwiercie z tego samego placu wiertniczego.

Autor zdjęcia: PGNiG

W Głębocku stanęła już wieża wiertnicza i rozpoczęły się pierwsze prace związane z odwiertem poszukiwawczym. — Przeprowadzane badanie ma na celu sprawdzenie możliwości wydobywania ropy naftowej — przekazało PGNiG. Niezbędne testy mają potrwać 3 miesiące.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło w Głębocku (powiat braniewski, gmina Lelkowo) badania poszukiwawcze. Tym razem nie chodzi jednak o gaz łupkowy, a o potwierdzenie możliwości występowania i pozyskiwania ropy naftowej.

PGNiG posiada w województwie warmińsko-mazurskim jedną koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Dokument obejmuje region nazwany „Górowo Iławeckie”, jednak nazwa może być myląca, bo chodzi tu o obszar obejmujący gminy: Braniewo, Lelkowo, Płoskinia, Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Kiwity, Lidzbark Warmiński oraz miasta i gminy: Pieniężno, Ornetę i Górowo Iławeckie. Łączna powierzchnia terenu to prawie 1100 km kw.
W 2010 roku — przypomnijmy — podczas bumu na gaz łupkowy w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim na tym samym obszarze dokonano pięć odwiertów. Po badaniach geologicznych szybko się okazało, ...

Zostało jeszcze 85% treści artykułu.