189 tys. zł za szalety miejskie. 44 tys. zł za toalety w restauracjach. Tyle wydaje Olsztyn na WC

2023-02-06 12:37:00(ost. akt: 2023-02-06 12:57:36)
Szalety miejskie są często dewastowane

Szalety miejskie są często dewastowane

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Nowy rok to nowe wyzwania. Olsztyn szuka firmy, która będzie sprzątała szalety miejskie. Ale jednocześnie, żeby zaoszczędzić, wchodzi — jak co roku — w interes z restauracjami. I ile łącznie wydaje na utrzymanie toalet?
Miejskie szalety w Olsztynie nie mają szczęścia. Turyści, ale i zaglądający tam mieszkańcy, narzekają na czystość. A koszt utrzymania wszystkich szaletów miejskich przez rok to kwota rzędu 163 tys. zł. Zatem bałagan to wina użytkujących, a może nie są często sprzątane?

— Zauważamy notoryczne uszkadzanie drzwi, powyrywane klamki, zbite zlewy, połamane podajniki na papier oraz mydło w płynie, uszkodzenia spłuczek — wylicza Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT w Olsztynie. — Szalety miejskie, które były notorycznie dewastowane (Dąbrowszczaków/Mickiewicza; Prosta, Okopowa, Targ Rybny, Kościuszki w Parku Centralnym), a przez przez większość część roku z tego powodu nieczynne, w tym roku nie będą funkcjonowały. Łącznie naprawy w zeszłym, 2022 roku, kosztowały miasto 58 tys. zł. Z tego powodu podjęta została decyzja o podpisaniu umów z pięcioma restauracjami (więcej niż rok temu), w których mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie skorzystać z toalet w godzinach funkcjonowania danych lokali. Umowa obowiązuje od 1 marca do końca roku).

W jakich lokalach będzie można skorzystać z bezpłatnej toalety?

— To restauracje Casablanca, Sphinx, Browar Warmia, Mexicana i Joe Gonalez. Wysokość umowy na cały rok wyniosła 44 tys. zł. Restauracje zostały wytypowane tak, by były jak najbliżej dotychczas funkcjonujących szaletów. Na szaletach będzie informacja o najbliższych lokalach z dostępnymi bezpłatnymi toaletami — podkreśla Michał Koronowski. — Dodatkowo przy Parku Centralnym będzie można korzystać z toalety w Muzeum Nowoczesności.   

Nie wszystkie szalety miejskie zostają zamknięte. Trzy będą cały czas czynne — przy ul. Grunwaldzkiej na targowisku miejskim, przy ul. Przemysłowej obok przystanku busów i przy ul. Barcza przy placu zabaw. Miasto ogłosiło przetarg na ich obsługę.

— Najkorzystniejsza oferta, jaka wpłynęła, wynosi niespełna 189 tys. zł za dwa lata — mówi Michał Koronowski. — Przenośne toalety będą także okresowo ustawiane podczas dużych imprez.

ADA ROMANOWSKA