To będzie raj dla ptaków. Jak powstawała Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym?

2023-02-05 14:00:01(ost. akt: 2023-02-03 14:44:56)

Autor zdjęcia: NDI

Najważniejsze i najbardziej skomplikowane prace już zostały wykonane, ale wypełnianie Wyspy Estyjskiej potrwa jeszcze przez wiele lat. Jak powstawała i jakie były najtrudniejsze wyzwania podczas budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym?
Jej nazwę poznaliśmy jeszcze w roku 2020 — Estyjska — tak zagłosowali internauci. Ogólnopolski konkurs na nazwę dla wyspy na Zalewie Wiślanym ogłosiło — przypomnijmy — Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Swoje propozycje mogli zgłaszać wszyscy chętni, kolejnym etapem było wyłonienie pięciu propozycji i głosowanie, które zadecydowało o tym, jak ostatecznie nazywać się będzie wyspa. Propozycje były następujące: Bursztynowa, Estyjska, Brajana Chlebowskiego, Rukwiel i Wodniczka. Na zwycięską nazwę oddano 9984 głosy.

Dziś — w dwa lata po tym, jak została nazwana — Wyspa Estyjska już przyciąga tych, dla których została stworzona.

— Wyniki obserwacji ornitologicznych wskazują, że zarówno sama wyspa, jak i jej rejon cieszą się dużym zainteresowaniem ornitofauny. Aktualnie obserwowane są ptaki odpoczywające w rejonie sztucznej ...

Zostało jeszcze 85% treści artykułu.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3108351 5 lut 2023 15:42

    A gdzie są teraz ci ekolodzy i politycy (polscy i unijni) protestujący przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej? Czyżby po wybuchu wojny 24.02.2022 zmienili zdanie i teraz już zaczęli popierać przekop?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz