NFZ zmienił plan finansowy. Spodziewany większy ryczałt dla szpitali

2023-02-05 08:00:08(ost. akt: 2023-02-03 14:34:12)

Autor zdjęcia: logo NFZ

Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, uruchomił ponad 3,6 mld złotych z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia. Na nowelizacji planu finansowego NFZ zyskają m.in. szpitale, które otrzymają wyższy ryczałt, oraz opieka paliatywna i hospicyjna.
Placówki należące to tzw. sieci szpitali, czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), otrzymają wyższy ryczałt.

Prezes NFZ, zmieniając plan finansowy, zapewnił środki na pokrycie podwyżki w ryczałcie. Blisko 3,2 mld zł uwolnione właśnie z funduszu zapasowego NFZ uzupełnią środki na wzrost ryczałtu, które zostały zabezpieczone już w pierwotnym planie finansowym NFZ na 2023 rok. Łącznie, w tym roku, szpitale „sieciowe” zyskają z tego tytułu ok. 4,5 mld zł.

Przeliczenie ryczałtu po nowej cenie nastąpi w oddziałach wojewódzkich NFZ do 1 lutego.

Także od 1 lutego wyższe stawki zaczną obowiązywać w opiece długoterminowej. Łącznie chodzi o dodatkowe 220 mln zł z funduszu zapasowego NFZ w 2023 roku. Środki zabezpieczane w budżecie NFZ na opiekę paliatywną, w hospicjach oraz na opiekę długoterminową cały czas rosną.

Nowelizacja planu finansowego NFZ na 2023 rok dotyczy również poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Do lekarzy rodzinnych trafi prawie 229,2 mln zł, z funduszu zapasowego, na zakup i wykonanie testów combo.

Testy combo, umożliwiają wykrycie -za pomocą jednego testu- wirusów COVID-19, grypy (A lub B) i RSV.