Powstaje film o Emilii Sukertowej-Biedrawinie

2023-02-05 14:00:04(ost. akt: 2023-02-03 14:53:54)
Emilia Sukertowa-Biedrawina

Emilia Sukertowa-Biedrawina

Autor zdjęcia: Portret autorstwa Hieronima Skurpskiego

Na koniec lutego Muzeum Pogranicza w Działdowie planuje premierę filmu "Mazurska Emilia" o Emilii Sukertowej-Biedrawinie. Film ma opowiadać o okresie międzywojennym w Działdowie, bo wtedy z tym miastem była związana bohaterka montowanego już filmu.
Dyrektor Muzeum Pogranicza w Działdowie Patryk Kozłowski powiedział PAP, że film o młodzieńczych latach Sukertowej-Biedrawiny w Działdowie powstaje w realizacji jego placówki i Instytutu Północnego w Olsztynie. Film nosi tytuł "Mazurska Emilia". "Zakończyliśmy zdjęcia, trwa montaż. Mam nadzieję, że pod koniec lutego uda się pokazać ten film, premiera odbędzie się oczywiście w Działdowie" - dodał.

Zdjęcia do filmu, w którym zagrali aktorzy olsztyńskiego teatru, kręcono m.in. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Domu Gazety Olsztyńskiej, Zespole Szkół w Malinowie, oraz na zamku w Działdowie. "Chcemy, żeby ten film przybliżył szerszemu gronu postać ważną dla lokalnej historii. Samo przedsięwzięcie wymagało od nas niesamowitego wysiłku logistycznego, zgranie terminów było wyzwaniem, nie mieliśmy też zbyt wielu pieniędzy, całość budżetu zamyka się w kwocie 100 tys. zł" - powiedział PAP Kozłowski.

Emilia Sukertowa-Biedrawina z Działdowem związana była w okresie międzywojennym 1920-1939, kiedy to wraz z mężem Józefem Biedrawą dbali o sprawy miejscowych Mazurów. W tym czasie z ich inicjatywy powstało w mieście wiele organizacji i instytucji mazurskich m.in.: Państwowe Seminarium Nauczycielskie, Towarzystwo Przyjaciół Mazur, Mazurski Dom Ludowy, „Gazeta Mazurska”, „Kalendarz dla Mazurów”, Muzeum Mazurskie oraz Państwowa Żeńska Szkoła Rolnicza w Malinowie. W działdowskim muzeum na jednej z wystaw można zobaczyć należące do Sukertowej-Biedrawiny przedmioty, m.in. kapelusz, rękawiczki, torebkę.

Emilia Sukertowa-Biedrawina była płodną pisarką, spod jej pióra wyszło kilkanaście książek, a także kilkaset artykułów w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Po wojnie zamieszkała w Olsztynie, gdzie próbowała swoich sił w działalności naukowej. Kierowała Instytutem Mazurskim oraz redagowała czasopismo „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, które ukazuje się do dziś.

Sukertowa-Biedrawina jest dziś patronką biblioteki wojewódzkiej w Olsztynie.

PAP