Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza stanie przed sądem. Rozbili ją funkcjonariusze z warmińsko-mazurskiej straży granicznej

2023-02-01 18:00:00(ost. akt: 2023-02-01 16:00:13)

Autor zdjęcia: Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się produkcją i sprzedażą nielegalnych papierosów. Ukrainiec, Białorusin i trzech obywateli RP stanie przed sądem, w tym jeden z Polaków odpowie za posiadanie narkotyków.
W minionych dniach stycznia do łódzkiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 30-letniemu Ukraińcowi, 52-letniemu Białorusinowi oraz 38-latkowi z powiatu kutnowskiego. Przed polskim wymiarem sprawiedliwości staną również 47 i 49-letni mieszkańcy Włocławka.

Nielegalny proceder miał miejsce na terenie województwa łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Polegał on na produkcji wyrobów tytoniowych bez wymaganych znaków skarbowych akcyzy. Ponadto niektóre „lewe” papierosy posiadały podrobione oznaczenia towarowe znanej marki. W toku śledztwa funkcjonariusze straży granicznej ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała od lutego 2019 roku do listopada 2020 roku i wyprodukowała co najmniej 6 mln sztuk nielegalnych papierosów o wartości ponad 4,3 mln zł.

Ponadto „gang tytoniowy” usiłował wytworzyć z 1 700 kilogramów tytoniu wyroby do palenia o wartości 1,2 mln zł. To im się nie udało, ponieważ funkcjonariusze Straży Granicznej przyłapali ich na gorącym uczynku, podczas produkcji papierosów.

Fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach ustalili, że produkcja papierosów odbywała się w trzech miejscach. Najpierw w powiecie płońskim, po kilku miesiącach działalności w tym miejscu, przewieźli maszyny i założyli lewy biznes na terenie powiatu lipnowskiego. Trzecią lokalizacją był powiat zgierski. Wynajmowali hale garażowe, pomieszczenia gospodarcze i ruszali z produkcją. Okazało się, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej posiadali kompletne linie technologiczne, które w ciągu minuty mogły wyprodukować od 1 800 do 2 000 sztuk papierosów.

W toku śledztwa, prowadzonego przez funkcjonariuszy SG pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ustalono, że Ukrainiec kupował lub wynajmował pojazdy osobowe, ciężarowe na inne nazwiska, które służyły do przewożenia papierosów, krajanki tytoniowej. Natomiast osobówki służyły do konwojowania załadowanych ciężarówek.

Ukrainiec i Białorusin (od listopada 2020 roku przebywają w zakładzie karnym oraz areszcie śledczym) odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast 2 mieszkańcom Włocławka za przestępstwa karno-skarbowe grozi wysoka kara grzywny albo pozbawienie wolności. Natomiast 38-latek z powiatu kutnowskiego odpowie za posiadanie narkotyków. W stosunku do 5 pozostałych Białorusinów, przyłapanych na gorącym uczynku w 2020 roku prowadzone jest odrębne postępowanie.

Fot. Straż Graniczna