Za nami niedziela handlowa. Kiedy wypada kolejna?

2023-01-31 07:10:00(ost. akt: 2023-01-30 15:41:32)
zakupy

zakupy

Autor zdjęcia: pixabay.com

W 2023 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał tylko w siedem niedziel. Jedna z nich już za nami. Zakupy w drugi dzień weekendu będzie można zrobić zwłaszcza przed świętami i długimi weekendami. Kiedy po raz kolejny będzie można zrobić zakupy bez przeszkód w niedzielę?
W tym roku przypada tylko 7 niedziel handlowych. Jedna z nich już za nami. 29 stycznia można było skorzystać z usług sklepów czy galerii handlowych. Kiedy kolejna niedziela, podczas której wybierzemy się na zakupy?

Niestety, nie tak szybko... Kolejna, najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero w kwietniu. Dokładnie 2 kwietnia, będziemy mogli skorzystać z usług placówek handlowych.

W kwietniu nie tylko pierwsza niedziela miesiąca, ale także ostatnia będzie należała do tych "wyjątkowych". Zarówno 30 kwietnia będzie można zrobić zakupy. Następnę przypadają:
25 czerwca
27 sierpnia
17 grudnia
24 grudnia

Istnieją jednak miejsca, które są zwolnione z zakazu handlu. Są to m.in. stacje paliw, restauracje, kina, cukiernie czy kwiaciarnie.

Niedziele handlowe to dni, w który sklepy, supermarkety, czy galerie handlowe są otwarte. 10 stycznia 2018 r. w Polsce wprowadzono ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Ustawa ta doczekała się nowelizacji 14 października 2021 r. Zgodnie z zapisem w art. 5 w niedziele i święta w placówkach handlowych zakazane są: handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, oraz powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu, oraz wykonywania czynności związanych z handlem.