Włamywacz z Olsztyna skazany w Giżycku. Razem ze wspólnikiem ukradli ponad 600 tys. zł

2023-01-28 14:33:41(ost. akt: 2023-01-27 14:26:19)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Do Sądu Rejonowego w Giżycku przesłano akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy przyznali się do dokonania ponad 30 kradzieży z włamaniem - podała w piątek prokuratura. Ich łupem padła gotówka i przedmioty o wartości ponad 600 tys. zł.
Pochodzący z Warszawy Mariusz C. i olsztynianin Jacek G. zostali zatrzymani przez policję na gorącym uczynku, gdy w grudniu 2021 r. włamali się do sklepu spożywczego w Rynie. Od tego czasu są tymczasowo aresztowani.

"Obaj się przyznali, a Jacek G. poszedł na współpracę i ujawnił organom ścigania okoliczności licznych kradzieży z włamaniem lub usiłowania takich przestępstw, co umożliwiło przedstawienie mu 35 zarzutów. Z kolei Mariusz C. usłyszał 39 zarzutów. Łączna suma strat spowodowanych w wyniku tych czynów przekracza 600 tys. zł" - poinformował PAP w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.

Według prokuratury oskarżeni włamywali się do sklepów, stacji paliw, barów i innych placówek handlowych w woj. warmińsko-mazurskim, śląskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Kradli gotówkę i wartościowe przedmioty. Przy włamaniach preferowali najprostsze rozwiązania, czyli siłowe wyłamywanie drzwi i okien.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skierowała przeciwko obu mężczyznom akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Giżycku. Za zarzucane im przestępstwa grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Według śledczych, dzięki pójściu na współpracę z organami ścigania Jacek G. będzie mógł skorzystać z możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary. Natomiast Mariusz C. będzie odpowiadał w warunkach tzw. recydywy szczególnej, ponieważ był już skazany za podobne przestępstwa, za które odbył karę co najmniej roku więzienia. (PAP)