Piąty tom Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego

2023-01-27 13:54:49(ost. akt: 2023-01-27 13:56:46)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Dzieje budynków Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, dwóch nieistniejących już hoteli oraz powojenna metaloplastyka Olsztyna – to tematy wydanego właśnie 5. tomu Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego.
Temat numeru dotyczy budynku, który lada chwila będzie obchodził 50. rocznicę powstania. Mowa o obiekcie otwartym 19 lutego 1973 r. jako Planetarium Lotów Kosmicznych (obecnie Olsztyńskiego Planetarium, w którym również znajduje się siedziba Galerii Sztuki BWA). Niejako kontynuując wątek "astronomiczny", opisano również historię adaptacji dawnej wieży ciśnień na wzgórzu św. Andrzeja na dzisiejsze Obserwatorium Astronomiczne.

Poznamy także dzieje dwóch nieistniejących już hoteli - Bahnhofs-Hotel, który działał naprzeciwko Dworca Głównego od lat 80. XIX w. do 1977 r. oraz oddanego do użytku w 1975 r. hotelu Kormoran (znanego pod potoczną nazwą hotel Gromada), rozebranego w 2020 r. Niejednej osobie łza zakręci się w oku na widok zdjęć Olsztyna z lat 70. XX w. autorstwa Józefa Szcześniaka.

- Lata 60. i 70. XX w. to okres, kiedy w Olsztynie nastąpiło wiele zmian w wyglądzie miasta - komentuje prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Powstawały nowe osiedla, arterie komunikacyjne, obiekty sportowe, zakłady pracy. Przy ich budowie wykorzystywano nowe materiały, technologie i rozwiązania konstrukcyjne. Architektura i urbanistyka tego okresu to szeroki temat, który budzi coraz większe zainteresowanie i mam nadzieję, że doczeka się jeszcze wielu opracowań.

Spis treści:

1. Marta Liszewska, "Kosmos na wyciągnięcie ręki - o budynku olsztyńskiego planetarium"

2. Jacek Szubiakowski, "Ab aqua ad astra. Nowe życie zabytkowej wieży ciśnień"

3. Rafał Bętkowski, "Bahnhofs-Hotel - hotel dworcowy w Olsztynie"

4. Artur Sobiela, "Krótka historia Hotelu Gromada w Olsztynie"

5. Jarosław Wolski, "O powojennej metaloplastyce Olsztyna. Wspomnienia o twórczości rodziny Wolskich"

6. Ryszard Borkowski, "Tylko pół wieku... O powojennej metaloplastyce Olsztyna - wspomnienia o kuźni Borkowskich"
7. Zdjęcia Olsztyna z lat 70. XX w. autorstwa Józefa Szcześniaka

Rocznik opracował i wydał Wydział Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna. Wydawnictwo można otrzymać w siedzibie olsztyńskiego Ratusza (pl. Jana Pawła II 1) w pok. nr 10 (parter).