Po basenie przy ul. Głowackiego w Olsztynie pozostała tylko pusta działka. Co tam powstanie?

2023-01-26 19:30:53(ost. akt: 2023-01-26 15:23:42)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Olsztynie przy ulicy Głowackiego jeszcze do niedawna stał basen. Obecnie zakończyły się prace rozbiórkowe, które przygotowały teren pod inwestycję. Budynek zniknął z powierzchni ziemi, a w jego miejscu pozostała pusta działka. Jaka jest przyszłość tego miejsca?
Z działki, którą w październiku 2021 roku kupiła spółka INPRO z Gdańska zniknął jednej z najbardziej znanych basenów w Olsztynie. Przed ponad rokiem miasto Olsztyn uznało, że kompleks należałoby wyremontować, ale z braku środków na ten cel działkę z kompleksem sportowym wystawiono na sprzedaż. Cenę wywoławczą za 10,5 tys. mkw. ustalono na 9 mln zł.

Wydawałoby się, że sprzedaż działki w tak atrakcyjnej lokalizacji pójdzie szybko, jednak miasto podczas transakcji napotkało wiele problemów. Pierwszy przetarg na zakup tego terenu odbył się w lutym 2021 roku, jednak zwycięzca nie dopełnił wymaganych formalności i nie wpłacił całości wylicytowanej kwoty, więc sprzedaż nie została sfinalizowana. Wówczas inwestor nie tylko zaskarżył postępowanie przetargowe, ale także próbował zablokować kolejne. Jednak sąd oddalił jego wniosek o wstrzymanie przetargu i na początku października 2021 roku odbyła się druga licytacja działki. Do przetargu stanęło czterech oferentów a najwyższą cenę zaproponowała spółka INPRO z Gdańska za kwotę 13,1 mln zł.

Po zakupie, działka została ogrodzona wysokim płotem, a robotnicy przeprowadzili prace rozbiórkowe dachu kompleksu sportowego. Następnie znikały kolejne elementy budynku. Prace rozbiórkowe przebiegły bardzo szybko.

Obecnie pozostała tam pusta działka, a po starym budynku basenu, który został zrównany z ziemią, nie pozostało nic. Co teraz ma powstać w tym miejscu?

Fot. Zbigniew Woźniak

Firma planuje wybudowanie nowoczesnego osiedla, a także pełną rewitalizację terenów zielonych.

— Oprócz osiedla mieszkaniowego planujemy także rewitalizację pobliskich terenów zielonych mającą na celu utworzenie parku z ciekawą infrastrukturą. Patrząc na planowaną przemianę tego miejsca, zadecydowaliśmy, że projekt będzie nosił nazwę, zwiastującą nadchodzące zmiany "Metamorfoza” – mówi Robert Maraszek, Wiceprezes Zarządu INPRO S.A.

W ramach inwestycji zaplanowano utworzenie 3 budynków mieszkalnych. Kompleks zapewni mieszkańcom stały kontakt z naturą. Mieszkania na parterze będą posiadały ogródki. Dodatkowo dachy budynków pokryte będą roślinnością.

W obrębie osiedla planowane jest utworzenie trzech kameralnych placów zabaw, zarówno dla tych młodszych, jak i nieco starszych dzieci.

Na osiedlu przewidziano również powstanie lokali usługowych o zróżnicowanej powierzchni od 40 do 100 m2, a także uwzględniono miejsce dedykowane pod utworzenie paczkomatu czy bankomatu.

Data rozpoczęcia budowy inwestycji wstępnie ustalona jest na lata 2024-2025.

Fot. Zbigniew Woźniak