Szubienice z nakazem rozbiórki. Sowiet odmaszeruje z Olsztyna?

2023-01-26 09:27:06(ost. akt: 2023-01-26 10:59:00)
Skuwanie sierpa i młota z Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej

Skuwanie sierpa i młota z Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Jak nieoficjalnie ustaliła "Gazeta Olsztyńska" jeszcze dziś wojewoda wyda nakaz rozbiórki Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który stoi w centrum Olsztyna. Nakaz ma być wykonany w trybie natychmiastowym.
To koniec batalii o likwidację pomnika gloryfikującego żołnierzy Armii Radzieckiej. Miasto może jeszcze zaskarżyć decyzję do Sądu Administracyjnego, jednak nie wstrzyma to procedury likwidacji pomnika. Jeżeli miasto będzie zwlekało z wykonaniem nakazu, to wojewoda usunie monument na koszt samorządu.

Nakaz był oczekiwany już od kilku dni. Wszystko wskazywało, że zostanie wydany do symbolicznej daty 22 stycznia, kiedy przypada rocznica zajęcia Olsztyna, spalenia go oraz wymordowania dużej części mieszkańców.

Pomnik jest likwidowany, bo po anulowaniu jego wpisu do rejestru zabytków podlega ustawie o dekomunizacji. Zgodnie z jej przepisami wszystkie pomniki, tablice lub upamiętnienia propagujące totalitaryzm i komunizm muszą zniknąć z przestrzeni publicznej. Olsztyński monument jest jednym z ostatnich, który przetrwał do tej pory i nie został jeszcze usunięty.

Zdaniem ministra kultury, który anulował jego wpis do rejestru zabytków, pomnik "zakłamuje także historię przedstawiając żołnierzy radzieckich jako wyzwolicieli". Z kolei prezes IPN, który wydawał opinię o konieczności usunięcia pomnika, będącą podstawą do wydania nakazu jego likwidacji — wielokrotnie podkreślał, że monument służy obecnie putinowskiej propagandzie i propagowaniu rosyjskiego imperializmu.

Stanisław Kryściński

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Richie #3108176 26 sty 2023 10:24

    Nie jestem zwolennikiem ani komunizmu, ani totalitaryzmu, ale ten pomnik przypomina historię, a walka z historią właśnie jest objawem totalitaryzmu.

    odpowiedz na ten komentarz