Wygodne podróże koleją z nowych peronów w Ełku

2023-01-25 17:01:31(ost. akt: 2023-01-25 17:07:40)   Artykuł sponsorowany
PKP Polskie Linie Kolejowe SA, przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych, modernizują polski odcinek międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica. Projekt obejmuje województwa mazowieckie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, w którym postępują prace nad przebudową infrastruktury kolejowej w Ełku. Mieszkańcy zyskają dostęp do pięciu przebudowanych peronów – dwóch na przystanku kolejowym Ełk Szyba Wschód oraz trzech na stacji Ełk.
Obrazek w tresci

Od grudnia 2022 r. podróżni korzystają już z pierwszego przebudowanego peronu na przystanku Ełk Szyba Wschód. Obiekt liczy 200 metrów długości. Jest wyższy, co ułatwia podróżnym wsiadanie oraz wysiadanie z pociągów. Są dwie nowe wiaty i ławki. Jasne oświetlenie LED oraz czytelna informacja pasażerska ułatwiają podróże. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp do peronu zapewnia pochylnia. Zamontowane na antypoślizgowej nawierzchni ścieżki naprowadzające ułatwiają poruszanie się po obiekcie osobom niewidomym oraz niedowidzącym. Z nowego peronu pasażerowie podróżują m.in. w kierunku Białegostoku oraz Warszawy. Wkrótce rozpocznie się budowa drugiego.


Na stacji Ełk dobiega końca przebudowa pierwszego, dwukrawędziowego peronu. Gotowe są ścianki peronowe oraz antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi. Będą także dostępne oznaczenia w alfabecie Braille'a. Zamontowane zostały już nowe wiaty i ławki. Na perony stacji będzie się można dostać nowym przejściem podziemnym wyposażonym w windy.

Obrazek w tresci

W ramach inwestycji w Ełku przebudowywane są most na rzece Ełk oraz wiadukt kolejowy nad ul. Suwalską. Budowane są dwa nowe wiadukty – jeden w okolicach ul. Towarowej i Cmentarnej, drugi nad ul. Kolejową, w sąsiedztwie przystanku Ełk Szyba Wschód.

Prace w Ełku zakończą się w 2023 r.

Obrazek w tresci


Projekt „Prace na linii E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu CEF – „Łącząc Europę”.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.