Zajezdnia tramwajowa w Olsztynie rośnie w oczach

2023-01-25 11:19:02(ost. akt: 2023-01-25 14:11:54)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyńska flota tramwajowa stale się powiększa, naturalnym krokiem ze strony miasta jest rozbudowa zajezdni tramwajowej. Decyzja zapadła ponad rok temu, wybrano wykonawcę, podpisano umowę, a teraz czas na... efekty. Obecnie przy ul. Kołobrzeskiej w Olsztynie trwają intensywne prace budowlane.
Olsztyńską sieć tramwajową obsługuje teraz 27 składów - 15 pojazdów Solaris Tramino, kupione w trakcie realizacji pierwszego etapu budowy trakcji, oraz 12 Panoram, które dostarczył turecki Durmazlar.

Zajezdnia przy ul. Kołobrzeskiej współdzielona była pomiędzy tramwaje i autobusy. Pojazdy, które nie mieściły się pod zadaszeniem, były narażone na wpływ czynników atmosferycznych, przez co szybciej niszczeją i wymagają częstszych napraw. Po przebudowie cała autobusowa część po wschodniej części terenu ustąpi miejsca tramwajom.

Fot. Zbigniew Woźniak

Mówiąc w skrócie: będzie ona lustrzanym odbiciem obecnego układu zajezdni. W nowych pomieszczeniach będzie się mieściła hala postojowa z pięcioma torami oraz hala serwisowa z trzema torami. Dookoła nich będą poprowadzone tory techniczne, które będą łączyć się z dotychczasową siecią zajezdni. Nowa część pomieści minimum 16 tramwajów.

Wykonawcą budowy jest Budimex w konsorcjum z KZN Rail. Projekt został wyceniony na 90,5 mln zł.

Nasz fotoreporter pojechał na miejsce budowy, aby zobaczyć jak obecnie prezentuje się stan prac.