Europosłanka Wiśniewska dla PAP: afera korupcyjna obnaża hipokryzję lewicowo-liberalnej większości w PE

2023-01-24 09:11:30(ost. akt: 2023-01-24 09:12:44)

Autor zdjęcia: Jadwiga Wiśniewska/ Twitter

Skandal w Parlamencie Europejskim obnażył hipokryzję lewicowo-liberalnej większości, która atakując Polskę pod fałszywymi zarzutami łamania praworządnosci, sama jest uwikłana w korupcyjny proceder na nieznaną w historii skalę - podkreśla w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska.
"Afera korupcyjna pokazuje, że najciemniej jest pod latarnią. Okazuje się bowiem, że w miejscu, w którym bije serce europejskiej demokracji, a tak Parlament Europejski chce być postrzegany, kwitła korupcja na niespotykaną dotąd w historii skalę" - ubolewa Jadwiga Wiśniewska.

"W toku śledztwa padają kolejne nazwiska polityków z lewej strony sceny politycznej, którzy dawali się korumpować. Mówi się o ponad 60 podejrzanych. Obnaża to hipokryzję lewicowo-liberalnej większości w PE, bo przecież to właśnie socjaliści najgoręcej i najbardziej bezwzględnie atakowali Polskę pod każdym pretekstem, zawsze pod fałszywymi zarzutami, zarzucając rzekome łamanie praworządności" - podkreśla.

Zwraca uwagę, że niemal codziennie pojawiają się nowe, niepokojące wątki afery.

"Dziś widzimy, niczym w soczewce, jak wygląda praworządność i demokracja w ich wydaniu. Media donoszą, że w proceder może być zamieszany także hiszpański europoseł Juan Fernando López Aguilar, przewodniczący komisji LIBE, który zasłużył sobie na niechlubne miano naczelnego krytyka Polski i polskiego rządu. Pojawiają się również poszlaki wskazujące na to, że mechanizm powiązania unijnego budżetu z praworządnością wykreowali właśnie uczestnicy procederu" - zaznacza europosłanka.

"W kontekście tej afery rodzą się uzasadnione pytania i podejrzenia także o korumpowanie europejskich polityków przez Rosję, na co w raporcie zwracał uwagę także Departament Stanu USA wskazując, że Rosjanie w ostatnich kilku latach przekazali co najmniej 300 mln dol. politykom europejskim" - podsumowuje Jadwiga Wiśniewska.

Europejskie i światowe media każdego dnia ujawniają nowe wątki skandalu korupcyjnego w Parlamencie Europejskim, którego główną bohaterką jest była wiceprzewodnicząca PE grecka socjalistka Eva Kaili. W aferę znaną jako Katargate zamieszani są jednak także inni wysoko postawieni politycy, głównie z Włoch i Belgii.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3108236 27 sty 2023 23:17

    Główni bohaterowie tej afery jednocześnie mocno popierali wszystkie rezolucje potępiające Polskę i kwestionujące praworządność w naszym kraju... Pytanie czy za to też pobierali pieniądze? Nie ma to jak unijna praworządność...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Cyranka #3108201 27 sty 2023 09:33

    Ku uwadze pani wiśniewskiej - wśród 60 osób, o których mówi pani posłanka jest dwoje europosłów, których poglądy - mówiąc oględnie - nie są bynajmniej lewicowo liberalne. Tak, że z tezą o hipokryzji bym bardzo uważał, może się odbić rykoszetem i nie przykryje tego zjawiska, w tym również samej korupcji, na krajowym podwórku.

    odpowiedz na ten komentarz