Olsztyn w czołówce najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce. Duża część ankietowanych wskazuje, że to wina mieszkańców

2023-01-24 07:37:49(ost. akt: 2023-01-24 13:43:20)

Autor zdjęcia: pixabay

Platforma Preply przygotowała ranking najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce. Niestety w tym zestawieniu znalazł się również Olsztyn. Co o tym zadecydowało? Głośne zachowanie, chamskie odzywki i nie dawanie odpowiednio wysokich napiwków.
Jako ludzie mamy to do siebie, że lubimy sobie przyklejać stereotypy. W taki sposób na zachodzie "przyklejono" do Polek i Polaków nieznajomość języków, wieczne narzekanie czy szczególne umiłowanie do napojów wyskokowych. Robiąc rachunek sumienia musimy przyznać, że część z wyżej wymienionych nawyków ma w sobie ziarenko prawdy. Ale żeby nie było tak negatywnie. O Polakach mówi się też dobrze. Jednym z częściej powtarzanych pozytywnych stereotypów jest legendarna polska gościnność. To właśnie postanowili sprawdzić ankieterzy platformy Preply w największych miastach w Polsce.

Ankieterzy przeprowadzili próbę wśród 1550 mieszkańców z 19. największych miast w Polsce.

Ankieta zawierała pytania o częstotliwość obserwacji typowych niegrzecznych zachowań, poglądy na temat dawania napiwków oraz o to, kogo uważają za bardziej niewychowanych – miejscowych czy przyjezdnych. Po zebraniu i zsumowaniu danych, określono, które miasta są najmniej i najbardziej uprzejme, a które należą do najhojniejszych, wszystko to na skali od jednego do dziesięciu (dziesięć to najwyższy poziom). Wyniki naszego badania pokazały również, które niegrzeczne zachowania są najbardziej rozpowszechnione w polskich miastach.

Łódź, Lublin i Warszawa to trzy miasta, które według badań zajęły najwyższe miejsca w rankingu najbardziej niegrzecznych miast w Polsce. W porównaniu do średniej oceny nieuprzejmości, która wynosiła 5,35, Łódź uzyskała wynik 5,7, Lublin 5,63, a Warszawa 5,5.

Olsztyn zajął w tym rankingu 10. miejsce. Całe zestawienie prezentuje się następująco:

1.Łódź,
2.Lublin,
3.Warszawa,
4.Częstochowa,
5.Kraków,
6.Radom,
7.Gliwice,
8.Kielce,
9.Toruń,
10.Olsztyn.

W badaniu zapytano również respondentów, czy uważają, że „miejscowi”, czyli osoby urodzone i wychowane w danym mieście, są bardziej niegrzeczni niż przyjezdni, czy obie grupy prezentują równie niegrzeczne zachowania.

Wyniki pokazały, że we wszystkich miastach 28,21% respondentów uważało, że przyjezdni są bardziej niegrzeczni, 20,27% uważało, że to miejscowi są bardziej nieuprzejmi, 37,57% uznało, że obie grupy są równie niegrzeczne, a 13,94% stwierdziło, że nie wie.

Ankieterzy sporządzili również ranking najbardziej nieuprzejmych zachowań w każdym mieście. Olsztynianie górują w jednej z kategorii.

Bycie pochłoniętym przez telefon w miejscu publicznym: Gliwice
Utrudnianie włączenia się do ruchu: Lublin
Niezwalnianie w pobliżu pieszych: Łódź
Hałasowanie w miejscu publicznym: Kraków
Ignorowanie nieznajomych: Bydgoszcz
Oglądanie nagrań w miejscach publicznych: Częstochowa
Rozmawianie przez głośnik w miejscu publicznym: Gliwice
Zamknięta mowa ciała: Łódź
Nie szanowanie przestrzeni osobistej: Olsztyn
Bycie niegrzecznym wobec pracowników obsługi: Gliwice
Niedawanie napiwków: Gliwice
Wpychanie się w kolejkę: Kielce

Za najbardziej uprzejme miasta w Polsce ankietowani uważają Wrocław, Szczecin, Katowice i Gdynię.

Karol Grosz

Mieszkańcy jakiego miasta w woj. warmińsko-mazurskim są najbardziej nieuprzejmi?
pokaż wyniki »

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3108133 24 sty 2023 08:32

    Kelner dostaje swoją wypłatę. Pracuje i dostaje za to wynagrodzenie. Nie widzę potrzeby dawania napiwków komukolwiek. Czy dajemy napiwki ekspedientce w sklepie? A może kasjerowi w Biedronce? Czy napiwki dostaje kierowca autobusu? A może człowiekowi, który zamiata chodnik przed naszym blokiem należy się napiwek, bo przecież dba o naszą okolicę? Jeżeli kelner/ka mile mnie obsłuży i będzie efekt "wow", to mogę dać napiwek za entuzjastyczne podejście.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz