Pierwszy egzamin oleckich karateków

2023-01-23 08:58:08(ost. akt: 2023-01-23 14:35:32)

Autor zdjęcia: Archiwum OSSWKK

Za oleckimi karatekami pierwszy ważny sprawdzian w tym roku - był nim egzamin na stopnie KYU. Już wkrótce oleccy karatecy rozpoczną intensywne przygotowania do kolejnego sezonu startowego.
Egzamin na pasy jest testem całościowego przygotowania karateki i obejmuje sprawdzenie znajomości technik: bloków, kopnięć, uderzeń, prawidłowości pozycji i poruszania się w nich z różnymi kombinacjami, a także znajomość wielu kata (układy).


Ponadto karatecy przechodzą przez trudny test sprawności ogólnej, a także muszą stoczyć określoną ilość walk ze zmieniającymi się przeciwnikami – w zależności od stopnia jest to od kilku do kilkudziesięciu walk. Aby uzyskać kolejny stopień, każdy karateka musi wykazać się nie tylko od strony fizycznej, ale także rozwijać się od strony mentalnej - pracować nad samodyscypliną, pewnością siebie i siłą woli.

Masutatsu Oyama, założyciel stylu karate kyokushin, mawiał: „Intensywny trening jest bardziej dla stanowczego ducha i pokonania siebie niż dla rozwinięcia silnego ciała". 

Już wkrótce oleccy karatecy rozpoczną intensywne przygotowania do kolejnego sezonu startowego - czeka na nich wiele wyzwań na arenach krajowych i międzynarodowych.