Nagie piersi na Fejsie lub Insta tylko dla transpłciowców

2023-01-22 10:59:04(ost. akt: 2023-01-22 14:17:10)
Courtney Demone, transpłciowiec z Kanady, "prowokował" algorytmy FB wrzucając fotki swojej płaskiej "transkobiecej" klatki piersiowej. Teraz już nie będzie blokowany przez Meta

Courtney Demone, transpłciowiec z Kanady, "prowokował" algorytmy FB wrzucając fotki swojej płaskiej "transkobiecej" klatki piersiowej. Teraz już nie będzie blokowany przez Meta

Autor zdjęcia: Becca Carol

Rada Nadzorcza Meta, zewnętrzny organ nadzorujący moderację treści na Facebooku i Instagramie, zaleciła, aby kobiety transpłciowe i osoby niebinarne mogły teraz pokazywać swoje piersi na platformach społecznościowych. Nie dotyczy to pań, które identyfikują się jako... kobiety – te nadal mają zakaz publikowania swoich piersi w mediach należących do Meta.
Ten sam obraz przedstawiający kobiece sutki byłby zabroniony, gdy zostanie opublikowany przez kobietę cispłciową (biologiczną kobietę), ale dozwolony, gdyby został opublikowany przez osobę, która identyfikuje się jako osoba niebinarna. Rada odnotowuje również dodatkowe wyjątki związane z sutkami w oparciu o konteksty protestu, porodu, po porodzie i karmienia piersią, których tutaj nie zbadała — stwierdził we wtorkowym (17 I) oświadczeniu organ Meta, który Mark Zuckerberg nazwał „Sądem Najwyższym”.

Oświadczenie pojawiło się po tym, jak amerykańska para, w której jedna z osób jest transpłciowa, a druga niebinarna, opublikowała zdjęcia topless z zakrytymi sutkami. Posty zostały ostatecznie oznaczone przez użytkowników i usunięte, co skłoniło parę do odwołania się od decyzji. Chociaż Meta ostatecznie przywróciła zdjęcie, rozpoczęła przegląd istniejących zasad moderowania treści, w ramach firmowego „standardu społeczności” dotyczącego nagości dorosłych i aktywności seksualnej.

Rada Nadzorcza, złożona z naukowców, dziennikarzy i polityków, również potępiła wcześniejsze podejście firmy do oznaczania wizerunków piersi, ponieważ odzwierciedlało to przestarzały pogląd na płeć i płeć. Jak organ Meta uzasadnia swoją decyzję?

Ta polityka opiera się na binarnym spojrzeniu na płeć i rozróżnieniu między męskimi i żeńskimi ciałami. Takie podejście powoduje, że nie jest jasne, w jaki sposób zasady mają zastosowanie do osób interseksualnych, niebinarnych i transpłciowych, i wymaga od recenzentów dokonywania szybkiej i subiektywnej oceny płci i płci, co nie jest praktyczne w przypadku moderowania treści na dużą skalę.

Jak zatem Meta będzie weryfikowała zgodność ze swoimi nowymi „standardami”?

Firma będzie polegać na „ludzkich recenzentach”, aby ustalić, czy użytkownik może pokazywać swoje nagie piersi w oparciu o swoją tożsamość płciową.

Facebook spotkał się z podobnym sprzeciwem ze strony matek karmiących piersią – w podobnej sprawie – już ponad dekadę temu (niektóre z nich były znane jako „laktywistki”). W tamtym czasie platforma usuwała zdjęcia, jeśli przedstawiały kobiecy sutek lub jego obręb.

na podst. euronews; petapixel; nationalreview

Obrazek w tresci