Inauguracja Roku Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Lista atrakcji jest długa

2023-01-21 16:07:30(ost. akt: 2023-01-21 17:02:24)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

W Olsztynie oficjalnie zainaugurowano wojewódzkie obchody Roku Kopernika. Z tej okazji mieszkańcy mogli uczestniczyć w festynie historycznym oraz oglądać inscenizację oblężenia olsztyńskiego zamku przez Krzyżaków. To dopiero początek świętowania 550 urodzin astronoma. Co jeszcze nas czeka?
Pokazy walk rycerskich, wystawa sprzętu Wojska Polskiego i inscenizacja obrony miasta przez 9. Olsztyński Batalion Dowodzenia, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, a także koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Balladum połączony z mini warsztatami tańców dawnych. To wszystko można było zobaczyć w sobotę (21 stycznia) na olsztyńskiej starówce. A to za sprawą inauguracji Roku Mikołaja Kopernika.

Prawdziwą gratką była inscenizacja obrony zamku przed Krzyżakami. W inscenizacji wzięło udział 50 rekonstruktorów, którzy zaprezentowali epizody z okresu, kiedy Mikołaj Kopernik przygotowywał olsztyński zamek do obrony przed atakiem zakonu krzyżackiego.

Fot. Kamil Foryś

Fot. Kamil Foryś

Warto jednak zaznaczyć, że to dopiero początek. Rok 2023 zapowiada się naprawdę ciekawie, bo obchody związane ze słynnym astronomem mają być świętowane hucznie. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego planuje realizację około 100 projektów związanych ze świętowaniem kopernikowskiego jubileuszu.

— Przed nami cały rok wydarzeń. Misja utrwalania faktu, w samym regionie i poza nim, że Mikołaj Kopernik jest obywatelem naszego województwa jest zadaniem nas wszystkich. To ponad 40 lat funkcjonowania i życia Mikołaja Kopernika na ówczesnej Warmii. Zapraszamy do wspólnego świętowania i niesienia dalej tej ważnej wiedzy, że Mikołaj Kopernik to obywatel Warmii i Mazur — mówił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Warto pamiętać, że Mikołaj Kopernik żył i pracował 29 lat we Fromborku, 7 lat w Lidzbarku Warmińskim i blisko 4 lata w Olsztynie. Historia ocenia, że był najznamienitszym mieszkańcem Warmii i Mazur. Oprócz astronomii zajmował się także polityką, medycyną, kartografią i ekonomią. Mieszkał na zamku w Lidzbarku Warmińskim, opiekował się murami Olsztyna i pracował na fromborskim wzgórzu. Przypomina o tym także nowo otwarta wystawa w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

— W obchody Roku Mikołaja Kopernika zaangażowanych jest zarówno wiele osób i środowisk. Wspólnie zależy nam na tym, aby zaznaczyć postać Mikołaja Kopernika i jego dzieło — mówił arcybiskup Józef Górzyński. — W sposób naturalny zrodziła się potrzeba koordynacji tych wszystkich wydarzeń. Zawiązaliśmy więc komitet honorowy obchodów w regionie, aby wspólnie sobie pomagać i tworzyć kolejne wydarzenia. Mam nadzieję, że to, co dziś rozpoczynamy, będzie miało bardzo owocny przebieg, a postać Mikołaja Kopernika, tak ważna dla nas, będzie jak najlepiej wydobyta i pokazana. Nikt nie posiada tyle, co my tutaj - jeśli chodzi o pamiątki po Koperniku.

Arcybiskup wspomniał też, że w maju we Fromborku odbędzie się koncert i międzynarodowa prapremiera spektaklu muzyczno-teatralnego, który zaprosi do odkrywania świata Kopernika w muzyce. Także w maju nastąpi otwarcie dla zwiedzających Wieży Kopernika we Fromborku połączone z inauguracją nowej wystawy stałej pokazującej życie codzienne astronoma.

Fot. Kamil Foryś

Nowe także czeka Olsztyn

— My olsztynianie jesteśmy dumni, że możemy odwoływać się do spuścizny wspaniałego astronoma, lekarza, naukowca i kanonika Mikołaja Kopernika. Przebywając tu, na Zamku Kapituły Warmińskiej, doskonale wiemy jak ważne prowadził badania — mówił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Rozwój naszego miasta również jest związany z tym wielkim astronomem. Olsztyńskie Planetarium otrzyma nową kopułę oraz nowoczesną aparaturę projekcyjną o zupełnie nowych możliwościach multimedialnych. Ponadto w Planetarium powstanie coś absolutnie wyjątkowego. Habitat Księżycowy to rodzaj stałej wystawy interaktywnej imitującej bazę księżycową, w której poczujemy się jak na powierzchni Srebrnego Globu — dodał prezydent Olsztyna. — Przed nami bardzo wiele wydarzeń również przygotowywanych przez miasto, które są i będą kierowane do wszystkich mieszkańców jak i tutejszych turystów.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który w trakcie sobotniego festynu umilał czas pieśnią, zapowiada równie wiele atrakcji w nadchodzącym roku, bo o Mikołaju Koperniku jako o naukowcu, również mówi się bardzo szeroko.

— Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako największa uczelnia na Warmii również włącza się w obchody tego pięknego jubileuszu 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika — mówił rektor prof. Jerzy Przyborowskim. — Dla naszego Uniwersytetu troska o dziedzictwo Mikołaja Kopernika jest czymś naturalnym - stanowi ona nie tylko element misji towarzyszącej wszystkim jednostkom naukowym, ale jest też zobowiązaniem podjętym wraz z wyborem wielkiego uczonego na patrona Collegium Medicum UWM.

Na uczelni odbędzie się szereg konferencji naukowych. Największą z nich będzie XI Kongres Polonii Medycznej i towarzyszący mu V Światowy Zjazd Lekarzy Polskich.

A więc koncerty, odczyty, wystawy, konkursy – a to tylko niektóre wydarzenia. Obchodom będą towarzyszyć też specjalne publikacje czy realizacja zaawansowanych projektów. Dodatkowo z okazji Roku Kopernika powstanie aplikacja wyjaśniająca zasady działania tablicy astronomicznej, która znajduje się w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. W różnych miejscach regionu pojawią się jubileuszowe murale z wizerunkiem astronoma, podobne do tego, który niedawno pojawił się w olsztyńskim Kortowie.