W sobotę Krzyżacy zaatakują zamek

2023-01-20 18:15:00(ost. akt: 2023-01-20 14:36:05)

Autor zdjęcia: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Rekonstrukcją obrony Olsztyna przed Krzyżakami, którą dowodził Mikołaj Kopernik, zainaugurujemy obchody Roku Mikołaja Kopernika. Wiele instytucji przygotowało szereg atrakcji związanych z osobą słynnego astronoma.
Rok 2023 został uznany Rokiem Mikołaja Kopernika. Przypomnijmy, że w tym roku przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci wybitnego uczonego. Cykl wydarzeń rozpocznie się w stolicy Warmii i Mazur w najbliższą sobotę (21 stycznia). Tego dnia oficjalnie zainaugurujemy obchody upamiętniające autora teorii heliocentrycznej. Dodatkowo samorząd województwa warmińsko-mazurskiego planuje realizację około 100 projektów związanych ze świętowaniem kopernikowskiego jubileuszu.

— Rocznica urodzin oraz śmierci Mikołaja Kopernika to dwie daty, które będą bardzo żywo obchodzone w naszym województwie. Wydarzenia zdominują wiele obszarów naszego życia społecznego, naukowego i kulturalnego, bo z tak wieloma obszarami Mikołaj Kopernik był powiązany — mówi wojewoda Artur Chojecki. — Wspólnie z przedstawicielami samorządu, kościoła i świata nauki chcemy działania astronoma upamiętniać, podkreślać i mówić o nich całemu światu.

— Naliczyliśmy ponad 100 większych i mniejszych eventów, ale także znaczących przedsięwzięć, które będą miały miejsce na Warmii i Mazurach — mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. — Włączamy się też w działania o charakterze międzyregionalnym i krajowym. Kopernik jest ogromną marką dla naszego regionu, dlatego chcemy ogłosić w całej Polsce, w Europie i na świecie, że Mikołaj Kopernik blisko 40 lat żył i pracował w ówczesnym regionie Warmii i Mazur.

O planach samorządu Olsztyna w ramach uczczenia roku słynnego astronoma opowiada również prezydent miasta Piotr Grzymowicz.

— Wszystkie nasze instytucje kultury włączają się w obchody — informuje prezydent Olsztyna. — Nie mam wątpliwości, że oferta będzie atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i gości naszego miasta. Już dziś zapraszam do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, jakim będzie inscenizacja obrony olsztyńskiego zamku przed Krzyżakami, której przewodził Mikołaj Kopernik w 1521 roku.

Co nas czeka?

Koncerty, odczyty, wystawy, konkursy – to tylko niektóre wydarzenia. Obchodom będą towarzyszyć też specjalne publikacje czy realizacja zaawansowanych projektów. Jednym z nich będzie modernizacja Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

— Obiekt otrzyma nową kopułę oraz nowoczesną aparaturę projekcyjną o zupełnie nowych możliwościach multimedialnych — dodaje prezydent Olsztyna. — Ponadto w Planetarium powstanie coś absolutnie wyjątkowego. Habitat Księżycowy to rodzaj stałej wystawy interaktywnej imitującej bazę księżycową, w której poczujemy się jak na powierzchni Srebrnego Globu. Z kolei w Obserwatorium Astronomicznym rozszerzona zostanie oferta kulturalno-edukacyjna.

Dodatkowo przez cały rok odbywać się będzie Turniej Kopernikański, czyli wojewódzki konkurs wiedzy o Koperniku dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

W maju we Fromborku odbędzie się koncert i międzynarodowa prapremiera spektaklu muzyczno-teatralnego, który zaprosi do odkrywania świata Kopernika w muzyce. Także w maju nastąpi otwarcie dla zwiedzających Wieży Kopernika we Fromborku połączone z inauguracją nowej wystawy stałej pokazującej życie codzienne astronoma.

— Nam, wszystkim organizatorom, bardzo zależało na tym, aby podkreślić obecność Mikołaja Kopernika na Warmii, astronoma związanego z tą ziemią, w sposób absolutnie szczególny — mówi arcybiskup Józef Górzyński. — Jako kościół również poczuwam się do pewnego działania w tym zakresie, ponieważ w katedrze we Fromborku mamy grób Mikołaja Kopernika.

Z okazji Roku Kopernika powstanie aplikacja wyjaśniająca zasady działania tablicy astronomicznej, która znajduje się w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. W różnych miejscach regionu pojawią się jubileuszowe murale z wizerunkiem astronoma, podobne do tego, który niedawno pojawił się w olsztyńskim Kortowie.
Również UWM aktywnie włącza się w planowanie i organizację wydarzeń związanych z astronomem. Na uczelni odbędzie się szereg konferencji naukowych. Największą z nich będzie XI Kongres Polonii Medycznej i towarzyszący mu V Światowy Zjazd Lekarzy Polskich.

Prace nad szczegółowym programem obchodów Roku Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach wciąż trwają. Jednak dziś najważniejszy jest program sobotniej inauguracji Roku Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach, która odbędzie się w obrębie olsztyńskiej starówki.

Program sobotnich (21.01) obchodów:
10.00-11.00 Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła
Msza św. inaugurująca Rok Mikołaja Kopernika
11.00-15.00 Scena staromiejska
Festyn z okazji obrony Olsztyna przed Krzyżakami przez Mikołaja Kopernika. W programie m.in. pokazy walk rycerskich, pokazy i wystawa sprzętu Wojska Polskiego z udziałem 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, występy Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, koncert muzyki dawnej w wykonaniu „Balladum” połączony z miniwarsztatami tańców dawnych
11.00-13.00 Kawiarnia „Moja” Stare Miasto
Bezpłatne kulinarne warsztaty z wypiekania marcepana królewieckiego o godz. 11.00 i 13.00 (wiek 6+, ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia: ala@kawiarniamoja.pl)
11.30-12.00 Muzeum Archidiecezji Warmińskiej
Otwarcie wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi
12.15-12.45 Scena staromiejska
Uroczyste rozpoczęcie Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim
14.30-15.30 Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Inscenizacja Obrony Zamku przez Mikołaja Kopernika