Sanepid będzie kontrolował bezpieczeństwo podczas ferii zimowych w warmińsko-mazurskim

2023-01-17 18:28:03(ost. akt: 2023-01-17 15:44:00)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ferie zimowe na Warmii i Mazurach tuż, tuż. Sanepid zapowiada, że sprawdzi warunki w miejscach wypoczynku, np. na obozach, półkoloniach, a także w ramach akcji zima w mieście. "Jeśli warunki higieniczno-sanitarne w miejscu wypoczynku twojego dziecka budzą wątpliwości, zgłoś to" zaapelował GIS
Pierwsza tura ferii zimowych rozpoczęła się 16 stycznia. W związku z tym pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą sprawdzać warunki w miejscach wypoczynku, np. na obozach, półkoloniach i "zimach w mieście".

— Kontrole mogą mieć charakter planowy lub interwencyjny – po zgłoszeniu nieprawidłowości np. przez rodziców uczestnika obozu — wyjaśnił inspektorat.

Inspektorzy podczas kontroli ocenią m.in. warunki zakwaterowania (w szczególności zachowanie limitu miejsc), mikroklimat pomieszczeń – w tym sprawną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, otwieralność okien i odpowiednią temperaturę zależną od sposobu wykorzystania pomieszczenia.

Sprawdzą również, czy jest dostateczna liczba urządzeń sanitarnych, w tym dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków utrzymania higieny osobistej, stan techniczny mebli i sprzętów, bieżącą czystość miejsc wypoczynku, czy personel ma aktualną dokumentację zdrowotną, sposób zapewnienia opieki medycznej, warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia, a także stan czystości terenu wokół miejsca, w którym zorganizowany jest wypoczynek.

GIS w komunikacie zwrócił się również do rodziców, przypominając im, by sprawdzali, czy wypoczynek ich dziecka jest zarejestrowany w bazie publikowanej na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki, gdzie są wszystkie legalnie organizowane obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

Na stronie MEiN można uzyskać szczegółowe informacje o organizatorze i miejscu, w którym dziecko będzie spędzać czas. Z bazy tej korzystają także służby sprawujące nadzór nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wypoczynku zimowego organizowanego w kraju, m. in. sanepid i straż pożarna.

— Jeśli warunki higieniczno-sanitarne w miejscu wypoczynku twojego dziecka budzą wątpliwości, zgłoś to do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej — zaapelował GIS.

Ferie zimowe w szkołach przewidziano w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 14 stycznia a 26 lutego. W pięciu pierwszych województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim ferie zaczęły się w sobotę i potrwają do 29 stycznia.

(PAP)