Blue Monday: Czym jest dziecięca depresja? Rozmawiamy ze specjalistkami z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie [VIDEO]

2023-01-16 13:21:29(ost. akt: 2023-01-16 13:24:15)

Autor zdjęcia: pixabay

Co to jest dziecięca depresja? Czym się objawia? — To z pewnością nie jest zwykłe obniżenie nastroju — mówi mgr Kamila Janczewska, psycholog z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. — Depresja dziecięca to smutek, przygnębienie, poczucie utraty przyjemności z rzeczy, które dziecko dotychczas cieszyły. Depresja to także uczucie lęku, wewnętrznego niepokoju i osamotnienia. Do tego wielkie poczucie winy. Depresji towarzyszy też niska samoocena, trudności z koncentracją uwagi, myśli samobójcze, samookaleczenia. I problemy ze snem, które albo objawiają się bezsennością, albo wzmożoną sennością.
— Nigdy nie wolno czekać — dodaje dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. — Dostrzegając wspomniane objawy, trzeba natychmiast reagować. Bo tylko w tym roku do naszego szpitala zgłosiło się ponad 200 dzieci i nastolatków po zamierzonych samookaleczeniach.