Sześćset siedemdziesiąt lat wyjątkowej historii

2023-01-16 08:39:53(ost. akt: 2023-01-16 08:43:37)   Artykuł sponsorowany
Nie mogło być inaczej... Zaczęło się od rusztowań, po których stąpał artysta Arkadiusz Andrejkow. Później przyszedł czas na uroczystą sesję Rady Gminy, niecodzienny przemarsz, Kiermasz Pełen Cudów, festiwal, potańcówkę strażacką i wreszcie wernisaż wyjątkowych zdjęć... Rok 2022 minął pod znakiem jubileuszu 670-lecia Gietrzwałdu!

Przygotowania do 670-lecia Gietrzwałdu zaczęły się od intensywnych spotkań i wielotygodniowego planowania, obmyślania logotypu i tworzenia kalendarza wydarzeń. Co ciekawe, a zarazem niezwykle wartościowe, rocznica pobudziła lokalną inicjatywę, zintegrowała mieszkańców, przedsiębiorców i samorządowców. Znaleźli się miejscowi liderzy, którzy utworzyli Społeczny Komitet Obchodów 670-lecia Gietrzwałdu, który był nie tylko doskonałym partnerem dla samorządu, ale też autorem własnych inicjatyw.

Na wiosnę w Gietrzwałdzie stanęły rusztowania, po których stąpał artysta Arkadiusz Andrejkow. Przyjechał z Sanoka, aby namalować trzy murale, a raczej deskale, bo oryginalne obrazy pojawiły się na starych deskach stodół stojących w Gietrzwałdzie. Deskale to inicjatywa Społecznego Komitetu Obchodów 670-lecia Gietrzwałdu. Zostały sfinansowane głównie przez mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców.

– Wybraliśmy zdjęcia, na których artysta się wzorował, jeszcze przed pojawieniem się deskali – opowiadała Izabela Karpińska ze Społecznego Komitetu. – Miały pochodzić z rodzinnych albumów, a nie być ściągnięte z internetu. Stąd na jednym ze zdjęć widoczny jest siedzący na rowerze, uśmiechnięty chłopiec. Taki optymistyczny wizerunek ma znaczenie dla miejscowości turystycznej, której zadaniem jest przyciągnąć do siebie gości. A rower? Jest na czasie. Poza tym, na wszystkich deskalach pojawi się motyw dzieci.

Dzięki takim deskalom jak te, które powstały w Gietrzwałdzie, historie dawnych mieszkańców ożywiają na nowo – mówił
Arkadiusz Andrejkow. – Ubogacają przestrzeń i przyciągają gości.

W sam dzień urodzin Gietrzwałdu –
19 maja 2022 roku, czyli dokładnie 670 lat od lokowania wsi odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Gietrzwałd. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Gietrzwałdzie. – Zaproszeni goście złożyli naszym mieszkańcom najlepsze życzenia – wspomina Joanna Jaguszewska, inspektor ds. komunikacji, promocji i sportu. – Odbył się również niezwykle ciekawy wykład z historii profesora Stanisława Achremczyka. Taka sesja nie odbywa się co dzień i na długo zapadła w pamięć jej uczestnikom.
Po deskalach i naukowym preludium pojawiły się kolejne akordy... Jeszcze w maju z Centrum św. Jakuba w Olsztynie do Gietrzwałdu wyruszyła grupa pasjonatów turystyki, którzy chcieli zanurzyć się w wyjątkowej scenerii podolsztyńskich lasów oraz posłuchać opowieści o historii gminy Gietrzwałd. Co ciekawe, przez tę urokliwą miejscowość biegnie polski odcinek Szlaku św. Jakuba, zwany Camino Polaco. Został opisany i otwarty 25 lipca 2006 roku. Tak jak w całej Europie, znakiem szlaku jest muszla św. Jakuba, która jest widoczna m.in. na przydrożnych drzewach stojących przy leśnej drodze z Łupstycha do Gietrzwałdu. W średniowieczu pielgrzymki do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela były niemal tak samo popularne jak do Rzymu. Szlak wiódł z Estonii przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję do Hiszpanii. Wśród pątników byli Karol Wielki oraz św. Franciszek.
– Chcemy w ten sposób integrować lokalną społeczność, ale i zarazem promować Gietrzwałd i okolice wśród turystów z Polski – mówiła Izabela Karpińska, organizatorka przemarszu.

Ach, te emocjonujące weekendy!
Główne obchody jubileuszu odbyły się 29 maja w Ogrodach Gietrzwałdzkich. To był bardzo intensywny czas przygotowań, dużych emocji i radosnego oczekiwania. I choć byliśmy gotowi na 100%, pogoda spłatała nam figla. Wiosna nie szczędziła nam rzęsistego deszczu. Nikt jednak nie zrezygnował. Mieszkańcy i nasi goście tak bardzo chcieli świętować 670-lecie Gietrzwałdu, że nawet największy deszcz przerywał nam zabawę jedynie na chwilę. A atrakcji było wiele dzięki pomocy Klubu Seniora z Biesala, nauczycieli wf-u z naszych szkół, wystawców, strażaków, Domu Pielgrzyma, CKB w Gietrzwałdzie, artystów a także przedsiębiorców i mieszkańców gminy – wspomina Joanna Jaguszewska.
– Festynowi towarzyszył Kiermasz Pełen Cudów, olimpiada sportowa, senioriada oraz występy lokalnych artystów. Gietrzwałd odwiedził też zespół ludowy Fale ze Stegny.

Nie obyło się i bez oficjalnych akcentów. Jan Kasprowicz, wójt Gietrzwałdu, odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą historii Gietrzwałdu.

Wakacje z kolei rozpoczęły się od mocnego uderzenia... 1 lipca odbył się nocny turniej piłki nożnej zorganizowany przez Mateusza Różowicza, nauczyciela wf-u z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biesalu. 2 lipca na scenie gietrzwałdzkiego amfiteatru gościł sam Stanisław Sojka. Niezwykle klimatyczny koncert zorganizowany przez Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Gietrzwałdzie zgromadził tłumy w Ogrodach Gietrzwałdzkich. Zanim jednak w ogrodach pojawili się widzowie, zajechali tam rowerzyści biorący udział w jubileuszowej grze terenowej „Orientuj się w gminie Gietrzwałd” zorganizowanej na zlecenie urzędu przez Rowerową Warmię. Ta fantastyczna zabawa zgromadziła setkę uczestników, głównie rodzin z gminy Gietrzwałd i całego powiatu. Jakby tego było mało, tuż po koncercie odbyła się potańcówka strażacka przygotowana przez Społeczny Komitet wsparty przez aktywnych mieszkańców i OSP Gietrzwałd. To był niezwykle emocjonujący weekend, bo już kolejnego dnia w Ogrodach Gietrzwałdzkich zaprezentowały się zespoły ludowe z terenu Warmii, Mazur i Powiśla. Kolorowe spódnice, wianki i wszelkiego rodzaju tradycyjne, regionalne ozdoby cieszyły oczy licznej publiczności. Taniec i śpiew na deskach amfiteatru rozbrzmiewał do późnych godzin popołudniowych. Tuż obok tętnił życiem Kiermasz Pełen Cudów. Organizatorem wydarzenia były Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Gmina Gietrzwałd – Urząd Gminy w Gietrzwałdzie oraz zespół Pokolenia i stowarzyszenie Piękny Most z Sząbruka.
Lipiec obfitował w atrakcje. Swój debiut miała Eskapada Jakubowa Szlakiem św. Jakuba. Zabawa w terenie, w której uczestnicy szli, biegli i jechali na rowerach. Była to pierwsza taka inicjatywa organizowana wspólnie z Urzędem Miasta Olsztyna. Już dziś wiemy, że współpraca będzie kontynuowana i czekają nas kolejne eskapady.

Dawni i współcześni mieszkańcy
Jednym z ostatnich akordów jubileuszu był wernisaż wystawy „Gietrzwałd wczoraj i dziś”, który odbył się 18 listopada w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Gietrzwałdzie. Autorką zdjęć była Kinga Nadolska ze Społecznego Komitetu. Ich wyjątkowość polegała na powieleniu chwil uchwyconych na czarno-białych zdjęciach sprzed kilkudziesięciu laty. W tym samym miejscu, ale po wielu latach pojawili się więc dzisiejsi mieszkańcy Gietrzwałdu, którzy "odtworzyli" klimat minionych lat. Okazało się, że wiele miejsc w tej warmińskiej miejscowości zachowało niezmieniony wygląd.

– Pierwsze zdjęcie do wystawy wykonano w kwietniu tego roku – opowiada Julita Chmielewska ze Społecznego Komitetu Obchodów Jubileuszu 670-lecia Gietrzwałdu. – Przez kolejne miesiące z ogromnym zaangażowaniem i pieczołowitością powstawały kolejne zdjęcia. Na dwudziestu fotografiach widać Gietrzwałd sprzed lat i obecnie. Dawnych mieszkańców, których zastąpili współcześni. I to jest najważniejsze: zaangażowanie społeczników, wspólne działania, pamięć historyczna. Nasz komitet współpracował z Urzędem Gminy oraz Centrum Kulturalno-Bibliotecznym.
Udaną współpracę podczas organizacji wielu wydarzeń podkreśla również Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd:
– Organizacja wyjątkowego jubileuszu 670-lecia Gietrzwałdu nie przebiegłaby tak pomyślnie, gdyby nie współdziałanie. Ogromnie się cieszę, że moi pracownicy znaleźli wśród mieszkańców fantastycznych partnerów do wspólnej organizacji. Pragnę podkreślić, że obchody były wynikiem ciężkiej pracy wielu instytucji, mieszkańców, wsparcia przedsiębiorców. To wyjątkowe miejsce na historycznej mapie Warmii zasługuje na nietuzinkowe upamiętnienie. Cieszę się, że dla potomnych pozostaną wspomniane deskale, wyjątkowe zdjęcia oraz wspomnienia.


Podczas wakacji zarówno dla turystów, jak i mieszkańców przygotowano bezpłatne atrakcje prowadzone przez wolontariuszy. Można było zwiedzić Izbę Muzealną w Gietrzwałdzie z kustoszem Małgorzatą Żurańską, posłuchać bajek czytanych przez Julitę Chmielewską, zwiedzić Muzeum Maszyn Rolniczych w Naterkach wraz z sołtysem – Zbigniewem Kukuciem, odbyć wędrówkę z przewodnikiem po cudownych zakątkach arboretum w Kudypach oraz wziąć udział w pasjonującym spacerze po Gietrzwałdzie z Izabelą Karpińską.

Na jesieni odbył się Gminny Turniej Szachowy z okazji 11 listopada oraz 670-lecia Gietrzwałdu, wsparty przez olsztyńską delegaturę IPN.

A to historia...
11 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gietrzwałdzie odbył się spektakl „A to historia” przygotowany wspólnie z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biesalu. W spektaklu udział wzięła również społeczność gminy: zespół perkusistów oraz zespół wokalny z CKB w Gietrzwałdzie. Nie zabrakło również uczniów V LO w Olsztynie. – Aktorzy zaprezentowali najważniejsze epizody z walki o wolność naszego kraju, szczególnie to, co działo się po 1918 roku – opowiada Alicja Kucharzewska-Samko, reżyserka spektaklu. Wydarzenie wpisane zostało w obchody jubileuszu 670-lecia Gietrzwałdu

Obrazek w tresci