Hotel nad jez. Łańskim - radni gminy Stawiguda za inwestycją hotelową w Rybakach

2023-01-16 08:22:29(ost. akt: 2023-01-16 09:02:44)

Autor zdjęcia: bbidevelopment.pl

Nad jez. Łańskim ma powstać kompleks hotelowy, która ma wybudować spółka z większościowym udziałem Archidiecezji Warmińskiej. Radni gminy Stawiguda przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego, umożliwiający budowę hotelu i domów letniskowych.
Według zamierzeń spółki Projekt Rybaki-Łańsk, powstać ma obiekt hotelowy wraz z strefą prozdrowotną i spa, który pomieści maksymalnie 600-700 osób w ok. 350 pokojach. W jego sąsiedztwie inwestor planuje także budowę 28 domów letniskowych. Całość zabudowy będzie miała charakter ekstensywny – zajmie zaledwie 10 proc. z 16,5-hektarowej działki. Zgodnie z zapewnieniami inwestora projekt będzie spełniać szereg wysokich wymagań środowiskowych.

Nad uchwałą ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego głosowali radni gminy Stawiguda (Warmińsko-Mazurskie). Za przyjęciem uchwały głosowało 8 radnych, 4 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, dwóch było nieobecnych.

Jak powiedział wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz "to był trudny projekt".
— Ale patrząc na to, w jakim kierunku ma się rozwijać gmina, czyli postawienia na rozwój turystyki, to dobry krok. Przyjęcie planu zabezpiecza gminę przed dziką, niekontrolowaną zabudową — powiedział wójt Kontraktowicz.

Podkreślił, że gdyby radni nie przyjęli planu, to inwestor mógłby i tak starać się o realizację hotelu bądź innej zabudowy, w tym mieszkaniowej wielorodzinnej czy przemysłowej. Jak wyjaśnił wójt, inwestor mógłby występować o możliwość budowy obiektów na podstawie warunków zabudowy. Wówczas - jak tłumaczył wójt - ani rada gminy ani wójt nie mają możliwości wpływania na kształtowanie przestrzeni. "Tymczasem obecnie rada gminy, przyjmując plan narzuca formę, w jaki sposób dany teren należy kształtować" - mówił wójt.

Dodał, że przyjęcie planu to dopiero początek drogi, jaką inwestor musi przebyć do rozpoczęcia budowy hotelu. Ocenił, że budowa może się rozpocząć za ok. dwa lata, między innymi po uzyskaniu decyzji środowiskowej. Jak wskazał, hotel na 700 miejsc ma sięgać - według planów - 4 kondygnacji naziemnych.

— Cieszymy się z zakończenia trwającej piąty rok, transparentnej procedury planistycznej. Chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy poparli nasz projekt. Teraz czekamy na uprawomocnienie uchwały, co pozwoli nam wejść w kolejny etap prac — podkreślił Rafał Szczepański, prezes zarządu spółki Projekt Rybaki-Łańsk.

Wójt Stawigudy dodaje, że teren należy do Archidiecezji Warmińskiej, co w jego ocenie jest zaletą.

— Jest to polski, stabilny inwestor. Przecież staramy się, by polski kapitał rósł w siłę i inwestował w Polsce — podkreślił wójt.

Przeciwnicy inwestycji podnoszą, że teren na którym ma powstać inwestycja ma znaczące walory krajobrazowe, jak i przyrodnicze i ochrona powinna mieć bezwzględny priorytet ponad urbanizacją. Wskazują, że żyją tam liczne gatunki roślin i zwierząt chronionych.

Wójt wskazuje, że kompleks turystyczny przyniesie korzyści dla gminy. Będą to wpływy do budżetu wynikające z opłaty planistycznej i innych, które szacowane są na 1 mln do 1,5 mln zł a także przychody z tytułu podatku od nieruchomości, które mogą wynieść ok. 1 mln zł rocznie oraz opłaty klimatycznej - ok. 0,4 mln zł rocznie. Inwestor deklaruje też udział w finansowaniu dróg lokalnych.

Dodał, że rozwiną się też usługi. "Będzie to impuls rozwojowy. Hotel da możliwość pracy i rozwoju przedsiębiorstw usługowych.

W Rybakach nad jez. Łańskim znajduje się już ośrodek archidiecezjalny Caritas. Oferuje on turnusy wypoczynkowe, rehabilitacyjne.

Właścicielem spółki Projekt Rybaki-Łańsk jest spółka BBI Development S.A. oraz Archidiecezja Warmińska. Jak podkreślił inwestor, zyski z realizacji przedsięwzięcia zostaną przeznaczone m.in. na wspomaganie działalności charytatywnej, a w szczególności hospicjum dla dzieci w Olsztynie i utrzymanie zabytków na terenie Archidiecezji Warmińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła w pobliskim Orzechowie. (PAP)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3108029 16 sty 2023 12:15

    Niedługo cała gmina Stawiguda będzie zabudowana... Jaki to hotel buduje "ktoś" na drodze Stawiguda-Mańki że jest zamknięta drugi rok? Przejechać można chyba tylko przez las, objazd nie jest wytyczony i oznakowany. Samowolka?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz