Skazano adwokata od „trumien na kółkach”

2023-01-15 15:00:00(ost. akt: 2023-01-13 16:07:18)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Sąd dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi ponownie skazał adwokata Pawła K., oskarżonego o spowodowanie wypadku na trasie Barczewo – Jeziorany, w którym zginęły dwie osoby. Prawnik ma m.in. przeprosić sędziów Sądu Apelacyjnego w Łodzi za komentarz zamieszczony w mediach społecznościowych godzący w ich dobre imię.
Przypomnijmy. W niedzielę 26 września 2021 roku przed godz. 18 doszło do śmiertelnego wypadku na trasie Barczewo – Jeziorany. W wyniku poniesionych obrażeń i mimo natychmiastowej pomocy nie udało się uratować życia dwóm kobietom w wieku 53 i 67 lat, które jechały osobowym audi. Mercedesem, z którym zderzyły się mieszkanki powiatu olsztyńskiego, podróżowało małżeństwo oraz 4-letni chłopiec, który został przetransportowany do olsztyńskiego szpitala.
Prawdopodobną przyczyną tej tragedii był manewr 41-letniego kierującego osobowym mercedesem, który — jadąc w kierunku Barczewa — z nieznanych przyczyn przekroczył oś jezdni, zjechał na przeciwny pas ruchu i doprowadził do czołowego zderzenia z audi. Kierowca mercedesa był trzeźwy.

Łódzki adwokat, który według wstępnych ustaleń policji spowodował wypadek, nagrał na swoim prywatnym koncie na Instagramie filmik komentujący tragiczne wydarzenie. „Pomyślcie o tym kochani naprawdę, czy warto jest jeździć trumnami na kółkach” – mówił na filmiku, który został usunięty, a konto adwokata na Instagramie przestało być ogólnodostępne.

Mecenas i buldożer

Wyrok sądu dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Łodzi jest już kolejnym wyrokiem skazujący wobec adwokata Pawła K.
W grudniu sąd zawiesił go na 16 miesięcy w wykonywaniu czynności zawodowych za jego wspomnianą wypowiedź o „trumnach na kółkach”. Został również skazany za zamieszczenie w internecie zdjęcia z samochodu świadczącego o znacznym przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, czyli naruszeniu przepisów prawa o ruchu drogowym. Za to wymierzono mu karę finansową w wysokości 8,4 tys. zł i obciążono go kosztami postępowania.

„Ostatnie rozstrzygnięcie sądu dyscyplinarnego dotyczyło zamieszczenia przez mecenasa wypowiedzi w internecie godzących w dobre imię sędziów Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Za obrazę sędziów został skazany na karę pieniężną połączoną z 5-letnim zakazem sprawowania patronatu nad aplikantami oraz pisemnym przeproszeniem sędziów II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Łodzi” – poinformowała rzecznika Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Łodzi Anna Mrożewska.

Kara finansowa wynosi dziesięć stawek minimalnego wynagrodzenia na rynku pracy w 2022 roku, czyli ok. 28 tys. zł.
Mecenas zastał ukarany za swój wpis w mediach społecznościowych: „Generalnie to wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o poziom moralny i orzeczniczy sędziów Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Tu zdaje się pomógłby wyłącznie buldożer”.

Wyrok nie jest prawomocny, w związku z czym nie podlega jeszcze wykonaniu.

Nie koniec problemów

Wobec Pawła K. organy dyscyplinarne łódzkiej Izby Adwokackiej prowadzą jeszcze postępowanie dotyczące ewentualnego sprawstwa śmiertelnego wypadku, a także obecności śladowych ilości kokainy we krwi prawnika. Pierwsze zakończy się po procesie sądowym, a w drugiej sprawie sąd dyscyplinarny czeka na opinię toksykologiczną.

W kwietniu ub.r. nieprawomocnym wyrokiem czterech miesięcy zawieszenia wykonywania zawodu, trzyletnim zakazem sprawowania patronatu oraz obowiązkiem przeproszenia pokrzywdzonych, którymi są prokurator oraz instytucja prokuratury zakończyło się kolejne z postępowań dyscyplinarnych wobec Pawła K. Adwokat w mediach społecznościowych miał w sposób naruszających dobre imię wyrażać się o jednym z prokuratorów w kontekście jego pracy w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi. Mecenas złożył odwołanie od tego wyroku do wyższego sądu dyscyplinarnego.

We wrześniu ub.r. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skierowała do sądu akt oskarżenia o spowodowanie przez Pawła K. wypadku, w którym zginęły dwie osoby w wieku 53 i 67 lat. Grozi mu kara do 8 lat więzienia. Proces ma ruszyć w lutym.

W opinii prokuratury 26 września 2021 r. na trasie Barczewo – Jeziorany w woj. warmińsko-mazurskim, kierując pojazdem marki mercedes, Paweł K. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym poprzez przekroczenie podwójnej linii ciągłej wyznaczającej oś jezdni, wjeżdżając na pas ruchu przeznaczony do poruszania się pojazdów w kierunku przeciwnym. „W efekcie nieumyślnie doprowadził do spowodowania wypadku drogowego, zderzając się z jadącym prawidłowo pojazdem marki audi 80, w wyniku czego kierująca i pasażerka audi poniosły śmierć na miejscu zdarzenia” – wyjaśnił p.o. rzecznika Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.

Paweł K. na etapie śledztwa nie przyznał się do dokonania zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Wobec oskarżonego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł oraz nakaz powstrzymywania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Źródło: PAP

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. und #3108021 16 sty 2023 00:05

    Nie ma co tu komentować bo można trafić do wyjaśnienia o podżeganie. To nic nowego na przestrzeni dziejów społeczności nawet tych niewierzących.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz