Chemikalia w Łynie. Trwa akcja usuwania skutków zanieczyszczenia [ZDJĘCIA]

2023-01-13 15:31:49(ost. akt: 2023-01-13 21:59:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To się dzieje. W Strudze Kortowskiej, która wpada do Łyny, zauważono wyciek filmu olejowego, czyli substancji ropopochodnej. Sytuacja jest skomplikowana, bo zanieczyszczenie zdążyło dopłynąć już do Łyny, czyli największej rzeki Olsztyna.
Do informacji pierwsza dotarła redakcja "Gazety Olsztyńskiej". Zagrożenie chemiczne wykryto dzisiaj (piątek 13 stycznia) kilka minut po godz. 13 na Strudze Kortowskiej.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Film olejowy, czyli substancja ropopochodna została wykryta na Strudze Kortowskiej, która wpada do Łyny — przekazuje nam starszy kapitan Grzegorz Różański z KW PSP w Olsztynie — Na miejscu swoje działania prowadzi specjalistyczna grupa chemiczna pod nadzorem zastępcy komendanta PSP w Olsztynie. Na miejscu obecni są również przedstawiciele WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska -red.) i Wód Polskich — przekazuje st.kpt. Różański.

Działania strażaków polegają na rozstawianiu zapor sorbcyjnych, które przechwytują zanieczyszczenia z powierzchni wody. Jedna z nich jest rozstawiona na Strudze Kortowskiej, druga natomiast na wysokości ul. Obrońców Tobruku.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Sytuacja polepsza się. Obecnie ph wody wynosi 7, czyli nie odbiega od normy — tłumaczy st.kpt. Różański.

Przedstawiciele WIOŚ pobrali próbki wody. Identyfikacja zagrożenia zależy od wyniku badań chemicznych.

Do tematu wrócimy.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak