Fizjoterapia - nowy kierunek studiów w Olsztynie na UWM jeszcze w tym roku

2023-01-11 20:15:04(ost. akt: 2023-01-12 12:26:16)

Autor zdjęcia: UWM

W ofercie kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na rok akademicki 2023/2024 znajdzie się fizjoterapia. To jeden z nowych kierunków kształcenia, który realizowany będzie w Szkole Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM. O jego specyfice opowiedziała dr Barbara Juśkiewicz-Swaczyna.
— Pomysł na utworzenie tego kierunku kształcenia jest ściśle związany z tym, co się dzieje w regionie — tłumaczy dr Barbara Juśkiewicz-Swaczyna, kierująca zespołem ds. opracowania wniosku o utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia. — W sierpniu została zatwierdzona nowa inteligentna specjalizacja regionu - zdrowe życie. Trudno sobie wyobrazić jej funkcjonowanie bez fizjoterapii - kierunku, który będzie wprowadzał na rynek pracy dobrze wykształconych absolwentów. Prace nad utworzeniem kierunku rozpoczęły się dokładnie rok temu.

Fizjoterapia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie ma być kierunkiem dla osób, które marzą o wykonywaniu samodzielnego zawodu medycznego, pozwalającego na pracę z osobami w różnym wieku.

— Olsztyn jako miasto w barometrze zawodów na 2023 rok wykazuje, że fizjoterapeuta jest zawodem deficytowym. Jesteśmy też drugim w Polsce województwem z największą liczbą mieszkańców na jednego fizjoterapeutę. A fizjoterapeuci są coraz bardziej potrzebni.

Absolwent jednolitych 5-letnich studiów magisterskich na UWM będzie przygotowany do pracy w zakresie fizjoterapii zgodnie z wymogami Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Będzie mógł więc prowadzić rehabilitację dzieci i młodzieży z uwzględnieniem dynamizmu wieku rozwojowego. Nabędzie kompetencje do prewencji i rehabilitacji urazów związanych ze sportem, prowadzenia rehabilitacji osób starszych z dysfunkcjami i ograniczeniami funkcjonalnymi oraz psychicznymi.

A co jeszcze będzie wyróżniać ten kierunek realizowany od października 2023 w Szkole Zdrowia Publicznego UWM?

— Przede wszystkim nowoczesnym podejściem do zawodu. Tworząc program, opieraliśmy się na trzech elementach. Pierwszym jest oczywiście standard kształcenia. Drugim elementem, który wzięliśmy pod uwagę, są potrzeby regionu ze starzejącym się społeczeństwem. Będziemy też pokazywać naszym studentom najnowocześniejsze technologie. A trzecim elementem są wyniki najnowszego badania kompetencji fizjoterapeutów. Wiemy, gdzie są luki i w czym fizjoterapeuci czują się najsłabsi. I na to też zwróciliśmy uwagę tworząc program kształcenia. Studenci będą uczyć się na nowoczesnym sprzęcie w specjalistycznych gabinetach — dodaje dr Juśkiewicz-Swaczyna.

Szansę studiowania fizjoterapii na UWM w roku akademickim 2023/2024 otrzyma 80 najlepszych kandydatów. Ofertę kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zatwierdzić musi jeszcze senat uczelni. Stanie się to pod koniec stycznia.

Źródło: UWM