Katastrofa ekologiczna pod Olsztynem. Rzeka Pasłęka została zanieczyszczona brunatną cieczą

2023-01-11 09:17:52(ost. akt: 2023-01-11 16:29:10)

Autor zdjęcia: PZW Olsztyn

Rzeka Pasłęka przepływa w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna. Kilka dni po rozpoczęciu 2023 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej przy PZW w Olsztynie odkryli brunatne zanieczyszczenie wody. Wszystkie służby zostały postawione na nogi.
Malownicza rzeka Pasłęka obecnie wyglądem i zapachem bardziej przypomina bagno. W rowie melioracyjnym, który wpada do rzeki szerokim strumieniem płynęła "brązowa ciecz o zapachu przypominającym gnojowicę".

Na miejsce zostały wezwane odpowiednie służby takie jak Inspektorat Ochrony Środowiska, Inspekcja Ochrony Środowiska czy Straż Pożarna.

— Sytuacja ta powtarza się po raz kolejny, dlatego też apelujemy do wszystkich służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska wodnego o dokładnie zbadanie problemu. Nie pozwólmy, aby Rezerwat rzeki Pasłęki był w tak haniebny sposób zanieczyszczany — apelują przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie.


Sprawa nabrała charakteru ogólnopolskiego w momencie, kiedy poseł Michał Wypij (Porozumienie) podjął oficjalną interwencję poselską.

Fot. Kamil Turowski/ Biuro Poselskie Michała Wypija
— Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po raz kolejny służby państwowe, powołane do ochrony środowiska naturalnego, a w tym przypadku terenów objętych dodatkową ochroną różnego stopnia, są niezdolne lub niechętne do skutecznego działania. Służby nie wyciągają wniosków z katastrofy ekologicznej na Odrze. Aparat państwowy jest bezsilny wobec procederu niszczenia środowiska. Nie jest w stanie nie tylko skutecznie zatrzymać zagrożenia, ale nie potrafi również jemu przeciwdziałać — mówi poseł Wypij.

Obecnie próbki wody są badane a odpowiednie organy sprawdzają, czy doszło do zanieczyszczenia.

Karol Grosz