Niezwykły koncert z Ukrainą w sercu

2023-01-11 12:25:00(ost. akt: 2023-01-11 12:28:41)

Autor zdjęcia: Zbigniew Piszczako

Właściwie trudno wyobrazić sobie Ukrainę bez bandury i bandurzysytów. To dlatego w czasach stalinowskich tych ostatnich mordowano i skazywano na łagry. Przetrwali jednak i dzisiaj znowu muzyką walczą z rosyjskim agresorem.
Jeżeli ktoś chce porównać kultury rosyjską i ukraińską, to bandura świetnie się do tego nadaje. Bandura to ukraiński ludowy instrument muzyczny, w którym na 20-24 strunach gra się palcami lub kostką (piórkiem).


Po raz pierwszy o ukraińskich bandurzystach wspomniano w polskich źródłach pisanych w 1441 r. Instrument był kojarzony z kozakami i dumkami (ukraińska pieśń o rzewnym nastroju). Rosyjski „odpowiednik” to bałałajka licząca sobie 3 struny.
Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy im. Hryhorija Majborody to kilkudziesięciu mężczyzn, którzy śpiewają i grają na bandurach i wspierają w ten sposób walczącą z rosyjskim agresorem Ukrainę. Sama kapela istnieje od 1918 roku.

Teraz koncertują w Polsce i zbierają pieniądze na pomoc Ukrainie. Wystąpili między innymi w Olsztynie, w katedrze greckokatolickiej pw. Opieki Matki Bożej. Koncert poprzedziła Msza Święta, która sprawował greckokatolicki biskup olsztyńsko-gdański Arkady Trochanowski.


Świątynię zapełnili Ukraińcy i Polacy – ci pierwsi, by wzmocnić w sobie ukraińskiego ducha, ci drudzy, by go posłuchać i poczuć.


Artyści z Ukrainy w czasie koncertu wykonywali głównie kolędy. Koncert odbył się pod hasłem: „Z Ukrainą w sercu” i był połączony ze zbiórką funduszy na potrzeby ofiar rosyjskiej agresji i kultury ukraińskiej.

Na wyjazd z Ukrainy i występy w Polsce kapela ma pozwolenie od swoich władz, w tym Ministerstwa Obrony.

Igor Hrywna