U grekokatolików rozpoczynają się święta Bożego Narodzenia; część Ukraińców obchodziła je już w grudniu

2023-01-06 11:36:23(ost. akt: 2023-01-06 11:38:18)
Część Ukraińców mieszkających na Warmii i Mazurach, w tym i uchodźcy wojenni, obchodzili Święta Bożego Narodzenia razem z polskimi katolikami. Greckokatolicka cerkiew w Olsztynie rozpoczyna bożonarodzeniową liturgię 6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim.
Wyznawcy prawosławia czy grekokatolicy świętują Boże Narodzenie w sobotę, trzynaście dni po chrześcijanach obrządków zachodnich. W 2022 r. Cerkiew Prawosławna Ukrainy zezwoliła wiernym i parafiom na obchodzenie Świąt według używanego na zachodzie kalendarza gregoriańskiego.

Na Warmii i Mazurach mieszka duża społeczność ukraińska m.in. w okolicach Bań Mazurskich, Górowa Iławeckiego, Pasłęka czy Elbląga. To potomkowie przesiedlonych Ukraińców w ramach Akcji Wisła. Są wyznania grekokatolickiego i zgodnie z kalendarzem juliańskim rozpoczynają właśnie świętowanie Bożego Narodzenia.

Wiele tradycji warmińsko-mazurskich Ukraińców jest zgodnych z polską tradycją: zasiadają do stołu przy pierwszej gwiazdce, zamiast opłatka dzielą się proforą, na stole pojawia się kutia, barszcz, pierogi, grzybowa. Tak jak u Polaków na stole powinno być 12 potraw. Przychodzi Mikołaj z prezentami. Śpiewane są kolędy a wieczorem odprawiane pasterki.

Jarosława Chrunik dziennikarka Polskiego Radia Olsztyn prowadząca audycję w języku ukraińskim powiedziała PAP, że kwestia terminu obchodów Świąt Bożego Narodzenia przez wiernych grekokatolickich jest dyskutowana już od kilku lat.

"Ale napaść Rosji na Ukrainę tylko wzmocniła tę dyskusję. Znam wielu uchodźców, którzy obchodzili Boże Narodzenie w grudniu. Jestem przekonana, że to kwestia czasu, gdy wszyscy będziemy obchodzić Boże Narodzenia zgodnie z kalendarzem gregoriańskim"- powiedziała Jarosława Chrunik.

Nabożeństwa bożonarodzeniowe w cerkwi greckokatolickiej w Olsztynie rozpoczynają się 6 stycznia o g. 21. 7 stycznia obchodzone jest święto Narodzenia Chrystusa, 8 stycznia Rodziny Świętej, w którym czczona jest szczególnie Matka Boża a 9 stycznia wspominany jest św. Szczepan.

Serhij Petryczenko dziennikarz Polskiego Radia Olsztyn powiedział PAP, że święta Bożego Narodzenia na Ukrainie obfitują w obrzędowość i symbolikę. "Podawana w wigilię kutia - danie z miodu, pszenicy i maku symbolizuje obfitość i płodność. Diduch snop pszenicy pochodzącej z ostatnich żniw to symbol ciągłości i pomyślności oraz wróżba dobrych plonów. Po wigilii jest zwyczaj pozostawiania na stole potraw i nakryć by duchy przodków miały się czym posilić. Ciągle żywy jest też zwyczaj kolędowania i odwiedzania krewnych w tym rodziców chrzestnych"- dodał. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka