Pod Gietrzwałdem powstanie centrum dystrybucyjne Lidla. Wójt przedstawia korzyści, anonimowi mieszkańcy protestują

2023-01-08 18:00:00(ost. akt: 2023-01-05 15:31:57)

Autor zdjęcia: Budimex

Sieć sklepów spożywczych Lidl planuje uruchomić kolejny magazyn w Polsce. Najnowsze centrum dystrybucyjne ma powstać pod Olsztynem, w okolicy Gietrzwałdu. Ten pomysł nie przypadł do gustu grupce mieszkańców gminy.
Powiat olsztyński rośnie w siłę, przyciągając kolejnych inwestorów. Tym razem ma to być to niemiecka sieć sklepów Lidl, która niezwykle szybko rozwija się w Polsce. W samym Olsztynie jest już kilka marketów tej marki. Teraz pod miastem ma powstać ogromny magazyn. Inwestor w gminie Gietrzwałd chce wybudować centrum dystrybucyjne i sklep internetowy.

Jan Kasprowicz, wójt gminy opublikował obwieszczenie o zakończeniu postępowania dowodowego w postępowaniu administracyjnym wszczętym na wniosek Lidla w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia o nazwie „Budowa Centrum Dystrybucyjnego LIDL Gietrzwałd wraz z infrastrukturą techniczną – doziemne instalacje zewnętrzne w miejscowości Gietrzwałd, gmina Gietrzwałd”.

W jego trakcie zgromadzono pozytywne opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Elblągu.

— Megacentrum powstanie pomiędzy Gietrzwałdem a miejscowością Łajsy przy drodze powiatowej. Po lewej stronie, wyjeżdżając z Gietrzwałdu. Sam teren inwestycji to około 40 hektarów. W pierwszym etapie pod zabudowę przeznaczona zostanie połowa terenu. Sama hala będzie miała około 80 tys. metrów kwadratowych. Drugi etap związany jest z rozwojem sprzedaży internetowej, wysyłkowej — mówi wójt gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz.

Według wójta inwestycja przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, nie tylko dla lokalnych mieszkańców, ale także dla okolicznych, także dla mieszkańców stolicy regionu, którzy coraz częściej dojeżdżają do pracy pod Olsztyn. To także możliwość rozwoju dla lokalnych, małych firm. Zarówno transportowych, rzemieślniczych, jak i usługowych. Przy zatrudnianiu 250 pracowników rodzą się nowe potrzeby.

— To także ogromna transakcja finansowa dla właściciela gruntów, ponieważ gmina nie jest ich właścicielem. To lokalny przedsiębiorca, nasza spółka rolna. Transakcja to ponad 20 mln, z czego 3 mln to opłata planistyczna dla gminy Gietrzwałd, która wpłynie po decyzji pozwolenia na budowę. Pozytywy, które tworzy inwestycja, to także podatki dla gminy, które wpłyną w perspektywie czasu — mówi Jan Kasprowicz. I dodaje: — Gietrzwałd nie jest łatwy inwestycyjnie zarówno krajobrazowo, jak i ze względu na sanktuarium.
Dlatego wójt przeprowadził w tej sprawie konsultacje także ze stroną kościelną.

Anonimowi przeciwnicy inwestycji

Wójt gminy Gietrzwałd w opublikowanym obwieszczeniu poinformował strony postępowania i wszystkich zainteresowanych o możliwości zapoznania się z dokumentacją i wypowiedzenia się co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, a także składania uwag i wniosków. Na obwieszczenie zareagował Komitet Obrony Gietrzwałdu, który sprzeciwia się planowanej przez Lidl budowie centrum dystrybucyjnego.
Komitet zbiera podpisy mieszkańców i sympatyków gminy pod petycją, w której oczekują m.in. wstrzymania przedsięwzięcia oraz podejmowania rozmów z mieszkańcami w przyszłości.

W petycji możemy przeczytać, że powstanie megacentrum przy drodze Gietrzwałd – Łajsy to w konsekwencji ogromne natężenie ruchu i nieustanny hałas. Wzrost ruchu samochodów ciężarowych wpłynie na stan dróg oraz bezpieczeństwo pieszych, a zwłaszcza dzieci. Według Komitetu poprzez budowę inwestorów Lidl spadnie atrakcyjność działek.

Niestety członkowie Komitetu na razie dla opinii publicznej pozostają anonimowi.
— Wpłynęła petycja grupy ludzi, która jest przeciw budowie megacentrum. Zawsze znajdzie się ktoś przeciwny nowym inwestycjom, kto może powiedzieć, że rzepak ładnie wygląda i pachnie na wiosnę. Owszem, mi też się to podoba, ale wiele miejscowości kiedyś inaczej wyglądało, podobnie Gietrzwałd — mówi wójt gminy. — Zapewniam wszystkich, że dbam o zrównoważony rozwój gminy. Moją powinnością, jak również obowiązkiem jest doprowadzenie transakcji, zgodnie z przepisami prawa, do końca.

Jak się okazuje, większość osób ową inwestycję i budowę megacentrum Lidla rozumie, docenia i uważa za trafioną. Na profilu „Gazety Olsztyńskiej”, w mediach społecznościowych wielu z czytelników wypowiedziało się i podzieliło swoim zdaniem na ten temat:

— Tego rodzaju inwestycje przynoszą same korzyści. Wpływy do budżetu gminy z podatków, pracę oraz poprawę infrastruktury. Wystarczy brać przykład z Gminy Stawiguda.

Przypomnijmy w tym miejscu, że 27 września inny sklepowy gigant, Biedronka, uruchomiła właśnie tam najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne. Magazyn zajmuje 35 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie zarządzania zapasami, inteligentne systemy oświetlenia czy ekologiczne rozwiązania zmniejszające wpływ na środowisko.

— Jako mieszkaniec popieram budowę centrum, stworzy nowe miejsca pracy w regionie i gmina zacznie w końcu się rozwijać gospodarczo, a nie tylko bazować na pielgrzymach — napisał nasz inny czytelnik.

— Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony. Jak się będzie szukać tylko przeciwwskazań, to się je znajdzie, nawet te najbardziej absurdalne. Odwrotnie również to tak działa: jak się będzie szukać samych pozytywów, to nie będzie się widzieć przeciwwskazań. Ważne, żeby to wszystko zrównoważyć i realnie wyciągnąć wnioski. Fakt jest taki, że brakuje takich inwestycji (wpływów do budżetu gminy) w gminie Gietrzwałd, a inwestorów dość ciężko ściągnąć i przekonać do inwestycji, gdzie nie ma za bardzo infrastruktury. Jak widać, tu wójtowi się udało i chwała mu za to.

A sam Jan Kasprowicz podsumowuje:
— Ta inwestycja to ogromny rozwój nie dla wójta, a dla mieszkańców i przyszłych pokoleń.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja. #3107905 9 sty 2023 09:23

  Anonomowi? Jacy 'anonimowi'? Wystarczy troszkę poszukać w necie, można znaleźć wszystko, łącznie z nazwiskami i powiązaniami. Wiadomo czyja to inicjatywa i kto tym KOG steruje!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. GregOlsztyn #3107902 8 sty 2023 19:07

  Anonimowi mieszkańcy protestują. Może woleliby, aby powstała tam wielka ferma trzody lub drobiu? W Polsce pieniaczy, jak widać, nie brakuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. bukkill #3107900 8 sty 2023 18:10

  Super!!!

  odpowiedz na ten komentarz