Olsztyn: W Orszaku Trzech Króli będzie uczestniczył symbolicznie Mikołaj Kopernik

2023-01-05 08:22:49(ost. akt: 2023-01-05 09:55:51)
Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Orszaku Trzech Króli, który w piątek przejdzie ulicami Olsztyna będzie uczestniczył symbolicznie Mikołaj Kopernik. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić, że ten rok jest Rokiem Mikołaja Kopernika, w którym świętowane będą 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci astronoma.
Jak poinformował rzecznik Kurii ks. Marcin Sawicki, już po raz 10. ulicami Olsztyna 6 stycznia wyruszy Orszak Trzech Króli.

— Tradycyjnie Orszak prowadzić będą trzej królowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Afrykę i Azję oraz w Olsztynie – Mikołaj Kopernik, któremu będzie poświęconych wiele wydarzeń w 2023 roku. Jak co roku wyruszymy za Trzema Królami w drogę do stajenki. Prowadzeni przez gwiazdę, wskazaną przez wielkiego astronoma dotrzemy do nowonarodzonego, aby pokłonić mu się i wyrazić naszą miłość - kolędą — podkreślił ks. Sawicki. Dodał, że Orszaki wyruszają też w 44 innych miejscowościach na Warmii i Mazurach.

Orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową, promującą aktywne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu Święta Objawienia Pańskiego, nazywanego potocznie Świętem Trzech Króli.

— Jako impreza rodzinna – przypomina też o bogatej tradycji jasełkowej i zachęca przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli - dodał ks. Sawicki.

Nad Orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat honorowy obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne; w Olsztynie: metropolita warmiński – abp Józef Górzyński, marszałek województwa warmińsko–mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Olsztyna – Piotr Grzymowicz.

Głównym organizatorem Orszaku w Polsce jest Fundacja Orszak Trzech Króli, zaś w Olsztynie – Forum Prorodzinne – Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych, Zespół Szkół Katolickich im. Świętej Rodziny oraz Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Orszak Azjatycki prowadzony przez Melchiora wyruszy z parafii pw. św. Józefa i przejdzie ulicami: Jagiellońską, Wojska Polskiego, Curie –Skłodowskiej, 11 Listopada. Orszak Europejski prowadzony przez Baltazara wyruszy z parafii pw. św. Jakuba i przejdzie ulicami: Staszica, Pieniężnego. Prowadzony przez Kacpra Orszak Afrykański z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przejdzie ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza i 1-Maja. Wszystkie one spotkają się na Placu Jana Pawła II i przejdą aleją Piłsudskiego na Plac Xawerego Dunikowskiego, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie. (PAP)