Prezydent Olsztyna radzi jak oszczędzać prąd. Urzędnicy nie mogą bez powodu włączać światła

2023-01-03 13:06:31(ost. akt: 2023-01-03 14:31:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wydał zarządzenie dotyczące oszczędzania energii w urzędzie. Czytamy w nim, że urzędnicy mają odłączać z sieci nieużytkowane urządzenia, listwy zasilające lub drukarki i bez powodu nie włączać oświetlenia w pomieszczeniach.
Zarządzenie prezydenta Olsztyna "w sprawie ograniczenia zużycia energii elektrycznej w Urzędzie Miasta Olsztyna" jest pierwszym zarządzeniem wydanym w tym roku przez Piotra Grzymowicza.

Czytamy w nim, że pracownikom ratusza nakazuje się m.in. wprowadzać komputer lub inne urządzenia w "stan uśpienia" w przypadku ich nieużywania, nie pozostawiać w gniazdkach ładowarek i zasilaczy urządzeń służbowych po zakończeniu ładowania, a nowe sprzęty elektryczne mają być kupowane "w oparciu o kryterium najwyższej możliwej klasy energetycznej".

Urzędnikom przypomniano o obowiązku gaszenia światła w pomieszczeniach, „w których aktualnie nie przebywają osoby", mają też "wyłączać oświetlenie na korytarzach, w przypadku, gdy naturalne oświetleni jest wystarczające". W pomieszczeniach socjalnych mają być odłączane z sieci urządzenia, które pozostają w trybie czuwania. Po zakończeniu pracy urzędnicy mają wyłączać, a nie wygaszać komputery, gasić drukarki i listwy zasilające.

Zakazano podłączania prywatnych urządzeń do sieci energetycznej ratusza i używania przenośnych klimatyzatorów, czy grzejników. Wyłączone mają być lampki i inne ozdoby.

Kierownictwu ratuszowych wydziałów wskazano, że "powinni uwzględniać okoliczność, iż rekomenduje się taki sposób organizacji pracy w komórkach organizacyjnych, który będzie wpływał na ograniczenie zużycia energii elektrycznej, w szczególności poprzez zagęszczenie liczby pracowników w pomieszczeniach, z uwzględnieniem norm bhp".

Urzędnikom, którzy nie będą przestrzegali zasad dotyczących oszczędzania energii zagrożono karami. (PAP)

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stara baba #3107883 6 sty 2023 10:12

  Dlaczego rano tak długo palą się latarnie uliczne ? To ma służyć oszczędzaniu ? Nie wiedziałam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. judym #3107838 3 sty 2023 16:52

  a czemu latarnie się palą na dywizjonu o 9 rano nadwyżki prądu likwidujecie

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. wojtelk2424 #3107836 3 sty 2023 15:39

  Pinokio a mam pytanie: czy Ty sam oszczędzasz? I to nie tylko w pracy ale też w domu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz