Ile kosztuje paliwo w Olsztynie? Od wczoraj obowiązuje dużo wyższy VAT. Sprawdzamy, czy PB, ON i LPG podrożały

2023-01-02 12:46:22(ost. akt: 2023-01-02 20:37:31)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak/kg

Praktycznie od początku wojny w Ukrainie podatek VAT na paliwo w Polsce został zmniejszony z 23 proc. do 8 proc., aby uniknąć gwałtownych i wysokich podwyżek. Od 1 stycznia 2023 roku wrócił jednak wyższy, 23 proc. VAT na paliwa. Sprawdzamy jak to wpłynęło na ceny paliw w Olsztynie.
Nasz fotoreporter, Zbigniew Woźniak pojechał na sześć różnych stacji w Olsztynie w dwa różne dni. Pierwsze zdjęcia pochodzą z 1 stycznia 2023, drugie natomiast zostały zrobione dzień później, czyli 2 stycznia 2023. Oto efekt:

Orlen przy ul. Zientary Malewskiej


Fot. Zbigniew Woźniak

Circle K przy ul. Poprzecznej


Fot. Zbigniew Woźniak

Lotos przy ul. Towarowej


Fot. Zbigniew Woźniak

Orlen przy ul. Lubelskiej


Fot. Zbigniew Woźniak

Amic przy al. Wojska Polskiego


Fot. Zbigniew Woźniak

Circle K przy ul. Lubelskiej


Fot. Zbigniew Woźniak

Co ciekawe, tylko na stacji Circle K. przy ul. Poprzecznej dziś cena była inna niż wczoraj. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że paliwo dziś było sporo tańsze.

Ceny paliw na stacjach benzynowych nie wzrosły od początku nowego roku, pomimo wzrostu podatku VAT z 8 do 23 proc., a także pomimo wzrostu akcyzy i opłaty paliwowej (o 14 gr na litrze dla benzyn i 10 gr na litrze dla oleju napędowego). Wszystko to zostało zrekompensowane przez decyzję Orlenu o drastycznej obniżce cen paliw na rynku hurtowym. Można więc powiedzieć, że dla odbiorców nic się nie zmieniło, ale z drugiej strony wzrosły dochody budżetu państwa, a spadły dochody Orlenu.

Obniżka cen hurtowych jest spektakularna, tym bardziej że dokonano jej w weekend, kiedy zazwyczaj ceny te się w ogóle nie zmieniają. Tym razem w przeliczeniu na litry cenę benzyny obniżono w ciągu dwóch dni aż o 83 gr, natomiast diesla o 81 gr.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3107810 2 sty 2023 14:33

    Oczywiście jak zwykle panikarze stali w kolejkach przy stacjach... Swoją drogą ciekawe jest jak stacje nagle zmieniają ceny z dnia na dzień z powodu np. wzrostu ceny za baryłkę ropy, mimo ze mają spory zapas w swoich zbiornikach. Nie ma tu mowy o prawach rynkowych, tylko zmowie. No ale, jaki rząd, taki kraj.

    odpowiedz na ten komentarz