Jest już przewodnik po twierdzy Boyen wydany przez Giżyckie Centrum Kultury

2023-01-02 10:15:18(ost. akt: 2023-01-02 11:38:39)

Autor zdjęcia: arch. GG

Gotowy jest przewodnik po twierdzy Boyen - pierwsza publikacja Giżyckiego Centrum Kultury o lokalnej fortyfikacji, która nieustannie się zmienia i odkrywa swoją potęgę. Odrestaurowany mur Carnot’a,inwestycje w koszarowcach i na majdanie wzmacniają wyjątkowy charakter twierdzy.
Prace nad opracowaniem i publikacją trwały od początku 2021 roku. Nad merytoryczną stroną przewodnika czuwał giżycczanin i historyk dr Robert Kempa. Przewodnik zawiera nie tylko rys historyczny fortyfikacji, ale też aktualne trasy zwiedzania oraz liczne fotografie odrestaurowanych obiektów. A w ciągu ostatnich kilku lat wiele się zmieniło na terenie giżyckiej twierdzy.

- Udało się nam sfinalizować nasze wieloletnie marzenie o własnym przewodniku. To nasze wspólne dzieło z kadrą GCK i całym zespołem wydawniczym. Bardzo się cieszę, że w końcu udało się tę publikację wydać - mówi ówczesna dyrektor GCK Marta Dąbrowska, obecnie dyrektor Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. – Wspólnie z naszym giżyckim historykiem dr. Robertem Kempą przygotowaliśmy przewodnik. Zależało nam, by przewodnik był przystępny dla turystów, ale również naszych mieszkańców. Nie wszyscy znają twierdzę Boyen. Są osoby, które jeszcze w fortyfikacji nie były, nie poznały jej historii. Mamy nadzieję, że przewodnik uatrakcyjni wszystkim spacer po twierdzy.

Od wielu lat fortyfikacja odkrywa swoje tajemnice i obiekty. Część z nich została odrestaurowana, inne czekają na swoją kolej. Powstała ostatnio nowa ścieżka pieszo-rowerowa wokół muru Carnot’a o długości ok. 2,5 km to kolejna atrakcja twierdzy. Odsłonięcie murów pokazało nie tylko ich potęgę, ale też ujawniło szereg kolejnych problemów i uszkodzeń. Mury będą odrestaurowywane w kolejnych latach. Wkrótce rozpocznie się remont sali ćwiczeń na majdanie twierdzy. Ogromna hala znajdująca się w pobliżu stajni z wozownią po jej odrestaurowaniu zostanie wykorzystana jako przestrzeń wystawiennicza, gdzie również będą mogły odbywać się duże imprezy. W planach jest też generalny remont koszarowca nr 1 i uruchomienie tam hostelu.

- Odrestaurowane obiekty nadają twierdzy wyjątkowy charakter wzmacniając jej potęgę. Jednak jeszcze wiele obiektów wymaga odkrycia i wykorzystania, dostosowania ich funkcji do czasów współczesnych z zachowaniem ich historycznego charakteru. Twierdza Boyen jest ogromną perłą i ma niesamowity potencjał – podkreślają mieszkańcy miasta.

Każdy moment jest odpowiedni na poznanie obiektu i jego zwiedzanie przez cały rok, co czyni od wielu lat ponad 100 tys. gości i turystów. Przewodnik dostępny będzie w twierdzy Boyen.
Renata Szczepanik