Premier Ukrainy: dziękujemy Polsce za przekazanie trzeciej partii terminali Starlink

2022-12-31 09:32:55(ost. akt: 2022-12-31 09:34:08)
Denys Szmyhal, premier Ukrainy

Denys Szmyhal, premier Ukrainy

Autor zdjęcia: Wikipedia

Otrzymaliśmy od polskiego rządu trzecią partię terminali Starlink; dziękujemy władzom w Warszawie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc, która została niezwłocznie przekazana w kryzysowej sytuacji - napisał na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Jak oznajmił szef ukraińskiego rządu, terminale "już dzisiaj trafią do +punktów niezłomności+ (miejsc oferujących obywatelom możliwość ogrzania się, naładowania telefonu czy skorzystania z internetu - PAP), a także zostaną wykorzystane w celu wsparcia branż medycznej i energetycznej" (https://t.me/Denys_Smyhal/4231).

"Braterski polski naród" to "partnerzy i przyjaciele, którzy pomagają nam w walce o wolność" - podkreślił premier.

Starlinki ofiarowane ostatnio władzom w Kijowie są pierwszą częścią "dużej partii, oczekiwanej (na Ukrainie) do końca stycznia" - dodał Szmyhal.

Polska przekazała na Ukrainę już ponad 10 tys. terminali Starlink, pozwalających dostarczyć internet w miejsca, w których nie mógłby on funkcjonować w normalnych warunkach - nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska – oznajmił na początku grudnia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Terminale stworzone przez założoną przez Elona Muska firmę SpaceX pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju. (PAP)

szm/ ap/