To czytaliście w 2022: Złoża ropy naftowej na Warmii i Mazurach? PGNiG wkrótce rozpoczyna odwierty

2022-12-31 10:00:49(ost. akt: 2022-12-30 15:11:28)

Autor zdjęcia: Aleksander Modzelewski

W tej krótkiej serii przypomnimy wam nasze najlepsze artykuły z 2022 roku. Co się działo, co warto zapamiętać, czym żył Olsztyn a czym województwo warmińsko-mazurskie? Zapraszamy do podróży po 2022 roku.

7 kwietnia 2022


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wkrótce rozpocznie odwierty w celu rozpoznania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w województwie warmińsko-mazurskim. Tym razem nie chodzi jednak o gaz łupkowy, tylko potwierdzenie możliwości występowania i pozyskiwania ropy naftowej i gazu z piaskowców kwarcytowych.

PGNiG posiada w województwie warmińsko-mazurskim jedną koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Dokument obejmuje region nazwany "Górowo Iławeckie", jednak nazwa może być myląca, bo chodzi tu o obszar obejmujący gminy: Braniewo, Lelkowo, Płoskinia, Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Kiwity, Lidzbark Warmiński oraz miast i gmin: Pieniężno i Orneta oraz miasta Górowo Iławeckie. Łączna powierzchnia terenu to prawie 1100 km2.

— Celem planowanych prac jest potwierdzenie możliwości występowania i pozyskiwania ropy naftowej i gazu z utworów kambru środkowego (piaskowców kwarcytowych). Nie jest to formacja „łupkowa” — przekazuje nam biuro prasowe PGNiG.

Przypomnimy, w 2010 roku podczas bumu na gaz łupkowy w Polsce, w woj. warmińsko-mazurskim na tym samym obszarze dokonano pięć odwiertów. Po badaniach geologicznych szybko okazało się, że gazu w tym regionie jest mniej niż pierwotnie sądzono i zrezygnowano z jego wydobycia. Wtedy na przeszkodzie w wydobyciu gazu z łupków stały na przeszkodzie niskie ceny ropy i nieopłacalność procesu. Teraz jednak wszystko się zmieniło.

— Na podstawie prowadzonych wcześniej w tym rejonie badań sejsmicznych, a także danych historycznych z prac wiertniczych, zaprojektowano dwa otwory poszukiwawcze — informują przedstawiciele PGNiG w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską — W drugiej połowie bieżącego roku planujemy wykonać odwiert poszukiwawczy w miejscowości Głębock na terenie gminy Lelkowo. Aktualnie trwają prace przygotowawcze, tj. m.in. budowa placu wiertniczego, na którym stanie urządzenie wiertnicze z całą niezbędną infrastrukturą.

Tym razem odwierty poszukiwawcze nie mają nic wspólnego z badanym wcześniej gazem łupkowym. W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę oraz idących w parze sankcji, każda ewentualność umożliwiająca "odcięcie się" od rosyjskiego gazu jest brana pod uwagę.

Zapytaliśmy przedstawicieli PGNiG czy planują kolejne odwierty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że "Na dzień dzisiejszy nie planujemy innych poszukiwań w tym regionie. Dalsze decyzje zapadną po uzyskaniu wyników planowanego odwiertu."

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jakub Wojtaszewski #3107781 31 gru 2022 15:27

    Warto sprawdzać, co się pisze. I czy faktycznie doszło do jakiegokolwiek odwiertu w Głębocku. Ale to trzeba być na miejscu ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz