Ogromna inwestycja, pieniądze dla samorządu, setki nowych miejsc pracy. Pod Gietrzwałdem ma powstać megacentrum Lidla, ale nie wszystkim się to podoba
2023-01-01 12:00:12(ost. akt: 2022-12-30 15:55:42)
Sieć sklepów spożywczych Lidl planuje uruchomić kolejny magazyn w Polsce. Najnowsze centrum dystrybucyjne ma powstać pod Olsztynem w gminie Gietrzwałd. Niestety, ten pomysł nie przypadł do gustu wszystko mieszkańcom gminy. W związku z tym zawiązał się Komitet Obrony Gietrzwałdu, który głośno sprzeciwia się nowej inwestycji Lidla. Ich argumenty są jednak nieco kuriozalne.
Powiat olsztyński rośnie w siłę przyciągając kolejnych inwestorów. Tym razem będzie to niemiecka sieć sklepów Lidl, która niezwykle szybko rozwija się w Polsce. W samym Olsztynie jest już kilka marketów tej marki. Teraz pod miastem ma powstać ogromny magazyn. Inwestor w gminie Gietrzwałd wybuduje centrum dystrybucyjne i sklep internetowy.
Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd opublikował obwieszczenie o zakończeniu postępowania dowodowego w postępowaniu administracyjnym wszczętym na wniosek Lidl Sp. z o.o. Sp. k.. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia o nazwie "Budowa Centrum Dystrybucyjnego LIDL Gietrzwałd wraz z infrastrukturą techniczną - doziemne instalacje zewnętrzne w miejscowości Gietrzwałd, gmina Gietrzwałd".
W postępowaniu zgromadzony został materiał dowodowy, w tym pozytywne opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Elblągu.
W związku z tym wójt gminy Gietrzwałd poinformował strony postępowania i wszystkich zainteresowanych o możliwości zapoznania się z dokumentacją, wypowiedzenia się co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, a także składania uwag i wniosków.
Na obwieszczenie zareagował Komitet Obrony Gietrzwałdu, który protestuje przeciwko planowanej przez Lidl budowie centrum dystrybucyjnego.
Komitet zbiera podpisy mieszkańców i "sympatyków gminy" (czyli petycję może podpisać każdy, również mieszkańcy Szanghaju i Nowego Jorku -red.) pod petycją, w której oczekują m.in. wstrzymania przedsięwzięcia oraz podejmowania rozmów z mieszkańcami w przyszłości.
W petycji możemy przeczytać, że megacentrum przy drodze Gietrzwałd – Łajsy ogromne natężenie ruchu i nieustanny hałas. Wzrost ruchu samochodów ciężarowych wpłynie na stan dróg oraz bezpieczeństwo pieszych, a zwłaszcza dzieci. Według Komitetu poprzez budowę inwestorów Lidl, spadnie atrakcyjność tamtejszych wsi, do których w trakcie obchodów objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie przyjeżdżają liczni turyści.
Według przeciwników inwestycji, podróżnych witać będą ogromne hale magazynowe Lidla, zamiast wieży kościoła. Dodatkowo według członków Komitetu, uzasadnienie, że inwestycja stworzy nowe miejsca pracy jest nietrafne. Według nich większość mieszkańców gminy posiada zatrudnienie, a budowa centrum Lidl spowoduje, że do pracy będą przyjeżdżać osoby spoza gminy, co ich zdaniem, jest niedopuszczalne. Kwestii wpływów do budżetu gminy w petycji nie poruszono, podobnie jak pozytywnych opinii specjalistów w dziedzinie planowania przestrzennego i ekologii.
Czy aby na pewno?
Przypomnijmy, że 27 września Biedronka uruchomiła najnowocześniejsze centrum dystrybucyjnym w Stawigudzie obok Olsztyna.
Magazyn zajmuje 35 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie zarządzania zapasami, inteligentne systemy oświetlenia czy ekologiczne rozwiązania zmniejszające wpływ na środowisko.
Anna Głazek
Ciekawostka: w gminie Gietrzawałd nie każdy pracuje
A to ci ciekawostka. Według danych GUS bezrobocie w gminie Gietrzawałd w 2021 roku wynosiło 6,5 proc. u kobiet w wieku produkcyjnym i 4,4 proc. w przypadku mężczyzn. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że codziennie 425. mieszkańców gminy wyjeżdża do pracy do innej gminy, natomiast z innych gmin do gminy Gietrzawałd do pracy przyjeżdża tylko 165 osób. Saldo w tym przypadku wynosi -260.
Ta dane nie są niczym niezwykłym, gdyby nie fakt, że w 2021 roku pracę na etacie podejmowało 697 mieszkańców gminy Gietrzwałd, z czego aż 425 codziennie wyjeżdżało z gminy za chlebem. Dane są druzgocące a gmina Gietrzwałd potrzebuje miejsc pracy jak tlenu.
Rada na przyszłość: twarde dane są dużo lepsze od populistycznych haseł, bo nie można ich łatwo obalić. Zanim się powie, że "większość mieszkańców gminy posiada zatrudnienie" dobrze jest sprawdzić, czy faktycznie tak jest. Chłopski rozum często bywa zawodny.
Źródło: DANE GUS DOTYCZĄCE GMINY GIETRZWAŁD
Karol Grosz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez