Rośnie liczba zwolnień lekarskich, więc ZUS zachęca do e-wizyty

2022-12-31 09:00:00(ost. akt: 2022-12-30 15:21:43)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe ZUS

Chcąc załatwić jakąś sprawę w ZUS nie trzeba wychodzić z domu. Dostępna jest opcja e-wizyty, którą można odbyć w dogodnym czasie. W ciągu mijającego roku z wideorozmowy z ekspertem ZUS, skorzystało ponad 111 tys. klientów.
Możliwość skorzystania z e-wizyty jest szczególnie ważna w okresie zimowym, kiedy więcej osób choruje.

Jak wynika z najnowszych danych ZUS, liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby w listopadzie 2022 roku wyniosła 1 mln 835 tys., a w grudniu (1-26.12.) było to 2 mln 178 tys.

Z kolei liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu opieki nad dzieckiem w listopadzie 2022 r. wyniosła 361,1 tys., a w grudniu (1-26.12) było to już 411,8 tys.

- E-wizyty to usługa o najwyższej jakości i standardzie w działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu mijającego roku z wideorozmowy z ekspertem ZUS skorzystało ponad 111 tys. klientów. Jest to bardzo skuteczna i wygodna forma kontaktu - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Najwięcej e-wizyt odbywa się w temacie emerytur i rent, zasiłków oraz zagadnień dotyczących obowiązków ubezpieczeniowych firm, w tym również w kontekście pracowników. Podczas e-wizyty klienci chętnie korzystają też z możliwość potwierdzenia profilu utworzonego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS- mówi Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

E-wizytę można zarezerwować na stronie internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Aby odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. E-wizyty odbywają się od poniedziałku do piątku między 9 a 14.

Chcąc zarezerwować taką wizytę w dogodnym czasie i terminie, należy wejść na link do e-wizyty. Można umówić się także na konsultacje w sprawie zasiłków, emerytur i rent w języku migowym (PJM).

Podczas rezerwacji e-wizyty należy: podać swoje dane, wybrać dzień i godzinę spotkania, wybrać temat spotkania, w przypadku osoby niesłyszącej, należy wybrać e-wizytę w języku migowym (PJM), a następnie zaznaczyć interesujący temat spotkania.

Przygotowanie do e-wizyty: miejsce – prywatne, ciche miejsce z neutralnym tłem, konieczne jest urządzenie z kamerą (komputer, laptop, tablet albo telefon), dowód osobisty – w przypadku chęci uzyskania informacji w sprawie indywidualnej, należy mieć przygotowany dokument tożsamości, który zostanie zweryfikowany podczas e-wizyty, inne osoby – w trakcie spotkania online może wziąć udział osoba trzecia, ale tylko wówczas, gdy jest to opiekun klienta, którego dane podano przy rezerwacji e-wizyty.