UOKiK nałożył na Allegro karę w wysokości ponad 206 mln zł za nadużywanie pozycji dominującej

2022-12-29 17:31:26(ost. akt: 2022-12-29 17:33:08)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Prezes UOKiK nałożył na Allegro karę w wysokości ponad 206 mln zł a nadużywanie pozycji dominującej - poinformował urząd w czwartek w komunikacie. Wcześniej w czwartek spółka Allegro poinformowała, że za stosowanie klauzul niedozwolonych spółka została ukarana karą w wysokości prawie 4 mln zł.
"Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył łącznie ponad 210 mln zł kar na spółkę Allegro" - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czwartek.

Wyjaśniono, że pierwsza z decyzji dotyczy złamania reguł konkurencji. "Przedsiębiorca w niedozwolony sposób wykorzystywał pozycję rynkową, faworyzując własny sklep internetowy kosztem konkurencyjnych sprzedawców na platformie allegro.pl. Drugie rozstrzygnięcie dotyczy ochrony konsumentów i bezprawnego przyznania sobie przez spółkę możliwości zmiany regulaminów, m.in. dotyczących usługi Smart”.

Prezes UOKiK uznał, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów. Za stosowanie klauzul niedozwolonych spółka została ukarana sankcją finansową w wysokości blisko 4 mln zł (3 970 677 zł). O tej karze Allegro poinformowała w czwartek w komunikacie giełdowym. (PAP)