Polacy masowo idą na zwolnienia lekarskie. ZUS na Warmii i Mazurach przeprowadza kontrole

2022-12-28 10:09:22(ost. akt: 2022-12-28 21:33:19)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Z danych ZUS wynika, że w całej Polsce w listopadzie na zwolnienie lekarskie, zwane potocznie (L4) poszło 1,8 mln Polek i Polaków. W grudniu do tej pory zwolnienie wzięło 2,18 mln osób. Skąd taki wzrost?
Bez wątpienia najważniejszym usprawiedliwieniem dla takiej rzeszy pracowników na zwolnieniach lekarskich jest sezon grypowy. Z ogólnopolskich danych ZUS wynika, że wzrost w porównaniu do ubiegłego roku był niemal dwukrotny.

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że z danych NFZ wynika, że pomimo okresu świątecznego zajętych jest prawie 80 proc. łóżek pediatrycznych - 9,1 tys. na 11 tys. dostępnych. Za połowę hospitalizacji odpowiadają wirusy grypy, RSV i SARS CoV-2.

ZUS sprawdza, że zwolnienia wystawione na Warmii i Mazurach są zasadne


Słynne "L4" w idealnym świecie byłoby używane tylko podczas choroby. Niestety nie od dziś wiadomo, że nasz świat jest daleki od idealnego, więc nie brakuje w nim nieuczciwych pracowników, którzy wykorzystują zwolnienia lekarskie do swoich celów. Na przestrzeni całego 2022 roku ZUS sprawdzał, jak osoby będące na zwolnieniu lekarskim spędzają wolny od pracy czas.

— W pierwszych trzech kwartałach w województwie warmińsko-mazurskim przeprowadzono 1983 kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich. W wyniku kontroli nieprawidłowości stwierdzono w 277 przypadkach a kwota wstrzymanych zasiłków to prawie 170 tys. zł — przekazuje nam Anna Grabowska z regionalnego oddziału ZUS — Łączna kwota wstrzymanych zasiłków na Warmii i Mazurach to 261,5 tys. zł. Przeważnie zwolnienia lekarskie wykorzystywane były na remonty, prace u drugiego pracodawcy a także wycieczki — dodaje.

ZUS przeprowadził także 6800 kontroli zasadności wystawienia zwolnień lekarskich. Te kontrole wykazały nieprawidłowości u 189 osób, którym wstrzymano zasiłki na łączną kwotę 91 600 zł.

Karol Grosz