KIEDY POLSKA BĘDZIE W PÓŁFINALE MISTRZOSTW ŚWIATA?

2022-12-27 17:22:21(ost. akt: 2022-12-27 17:24:49)
Triumfujący Robert Lewandowski

Triumfujący Robert Lewandowski

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Kiedy? Oto jest pytanie. Niczym z monologu księcia duńskiego Hamleta (Anglik Szekspir się kłania): „być albo nie być! Oto jest pytanie”. Może wtedy, kiedy Polska będzie jak... Maroko. Nie, nie chodzi o „kibiców” Maroka – cudzysłów jest tu uzasadniony! – którzy pokazali szeroką gamę umiejętności niszczenia mienia publicznego, sklepów i banków (nie tylko samochodów policyjnych) oraz dawno przekroczyli granicę zwykłego bandytyzmu – i to w kilkunastu aglomeracjach Europy: w Belgii, Holandii, Hiszpanii i Francji.
Zwłaszcza w tym ostatnim kraju inicjowali burdy, niszczyli i palili – w sumie w aż dziesięciu dużych miastach! Chodzi mi jednak nie o „kiboli”, na tle których nasi są niemal aniołkami. Chodzi o reprezentację Maroka. Nawet nie tyle o ich styl gry, ofensywność, „futbol na tak” co cechowało przecież kiedyś „Orłów Górskiego” na mistrzostwach świata 1974 w Niemczech oraz jeszcze z rozpędu reprezentację Jacka Gmocha w Argentynie 1978 i w jakiejś mierze reprezentację Antoniego Piechniczka w Hiszpanii 1982 (ale już nie w Meksyku 1986). Wtedy Biało-Czerwonych za to właśnie kochał piłkarski świat i do dzisiaj nazwiska piłkarzy Kazimierza Górskiego są deklamowane przez kibiców z najbardziej egzotycznych krajów świata, o czym miałem okazję się niedawno przekonać w położonym na końcu świata afrykańskim Królestwie Lesotho.
Jednak nie o styl drużyny marokańskiej mi chodzi. W pewnym sensie wzorcem dla nas może być fakt, że Królestwo Maroko swoją drużynę narodową zbudowało w sporej mierze w oparciu o… dzieci marokańskich emigrantów. Przeszło połowa marokańskiej kadry na Katar 2022 – 14 z 26 piłkarzy – to marokańscy patrioci, ale urodzeni we Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech i w innych krajach Europy. Dodajmy do tego jeszcze jednego gracza, który co prawda urodził się w Maroku, ale potem wyjechał stamtąd z rodzicami i futbolową edukację odbierał już w Europie. Plus jeszcze trener Maroka też z „emigracyjnego” zaciągu...
Myśmy mieli „tylko” Matty Casha plus Nicolę Zalewskiego. Rosną jednak kolejne roczniki dzieci z polskich rodzin, urodzonych po emigracji ich rodziców do Europy Zachodniej. Trzeba będzie coraz śmielej sięgać po tych chłopaków. Oczywiście nie jest to „albo-albo”. Trzeba inwestować w szkolenie piłkarskie w naszym kraju – jednak równocześnie szeroko otworzyć reprezentacyjne bramy na młodych Polaków, którzy wyjechali z Polski jako małolaty albo się w ogóle poza Polską urodzili (zresztą jak ja!). Szkoleni w świetnych piłkarskich klubach i akademiach Europy Zachodniej mogą się Biało Czerwonym bardzo przydać. Że co? Że na Warmii i Mazurach oraz moim Dolnym Śląsku też jest sporo utalentowanych młodych piłkarzy? OK, to niech konkurują z Polakami za granicą.
Ryszard Czarnecki

Źródło: Gazeta Olsztyńska