Mieszkańcy Olsztynka pomagają potrzebującym. Przy MOPS-ie stanęła Lodówka Społeczna

2022-12-27 17:00:57(ost. akt: 2022-12-27 15:22:46)

Autor zdjęcia: Gmina Olsztynek

Czas świąt to bardzo długie godziny stania w kuchni i przyrządzania potraw wigilijnych dla najbliższych. Zdarza się jednak, że spora część tego nie zostaje zjedzona. Z inicjatywy Burmistrza Olsztynka Roberta Waraksy w mieście pojawiła się Lodówka Społeczna, by pomagać potrzebującym.
— Z uwagi na trudną obecnie sytuację w kraju, wzrost cen, głównie żywności zrodziła się idea wsparcia osób potrzebujących. Lodówka jest też alternatywą dla nie marnotrawienia żywności oraz okazją do podzielenia się z innymi. — mówi w rozmowie z Gazetą Olsztyńską Ewa Szerszeniewska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku.

Spontaniczny pomysł, udał się dzięki wsparciu lokalnego przedsiębiorcy, który pozyskał lodówkę i w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, umiejscowił ją przed wejściem do budynku.

Lodówka Społeczna jest inicjatywą, która trwać miała głównie w okresie świątecznym i poświątecznym biorąc pod uwagę jak wiele żywności jest marnowane w tym czasie.

Zasady są proste: wystarczy zostawić produkty i posiłki z podaną datą przyrządzenia i zbliżoną przydatnością.

— Założeniem było korzystanie z lodówki społecznej w okresie świątecznym. Ten czas będzie sprawdzeniem powodzenia pomysłu. Być może okaże się, że inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Gminy Olsztynek, wówczas będzie przedłużona. — tłumaczy Ewa Szerszeniewska.

Dzisiaj lodówka zlokalizowana jest tylko w jednym miejscu na terenie miasta, jednak Pani Dyrektor informuje, że to czas świąteczny pokaże jak duże jest zainteresowanie mieszkańców.

Wiktoria Podlewska