W wieku 70 lat zmarł aktor i reżyser Emilian Kamiński

2022-12-27 07:36:53(ost. akt: 2022-12-27 07:41:11)
Emilian Kamiński

Emilian Kamiński

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W wieku 70 lat, pod długiej i ciężkiej chorobie zmarł aktor i reżyser Emilian Kamiński. Informację o jego śmierci potwierdziła u rzeczniczki prasowej Teatru Kamienica Patrycji Pawlik.
Pawlik poinformowała, że Emilian Kamiński zmarł w poniedziałek (26 grudnia) o godz. 7.30 po długiej i ciężkiej chorobie.

— Zmarł przy rodzinie w swoim domu w Józefowie — przekazała rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica.

Kamiński aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Emilian Kamiński ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. 23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Emilian Kamiński był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.

Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy” (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.(

Źródło: PAP