W ostatnim dniu urzędowego terminu UM odpowiedział na pytania. Ile płacimy za węgiel w Bartoszycach?

2022-12-23 16:00:00(ost. akt: 2022-12-25 08:35:20)

Autor zdjęcia: pixabay

Samorządy prowadzą dystrybuuję paliwa stałego, czyli węgla po preferencyjnych cenach. Temat poruszyliśmy 8 grudnia. W ostatnim dniu ustawowego terminu odpowiedzi udzielił Urząd Miasta w Bartoszycach. Jak się okazuje, urząd zmieniał zdanie w sprawie cen.
Na początku grudnia poruszyliśmy temat cen węgla, którego dystrybucją zajmują się samorządy. Wszystkie gminy usłyszały te same pytania. Wszystkie samorządy odpowiedziały w tym samym dniu. Wyjątkiem był Urząd Miasta w Bartoszycach, który odpowiedzi udzielił w ostatnim dniu urzędowego terminu 14 dni. Skąd taki termin? W piśmie OA.1431.76.2022 z dn. 08.09.2022 Sekretarz Miasta Robert Pająk informował o przyczynach nieudzielania informacji ustnej. Jak wskazał, niezbędna jest weryfikacja, że spełniono zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy. Konieczna jest też dodatkowa analiza występowania ustawowych przesłanek ograniczenia dostępu do informacji publicznej.

We wszystkich samorządach wspomniana weryfikacja i analiza zajmują kilka minut i jest dokonywana w czasie rozmowy telefonicznej. W Urzędzie Miasta w Bartoszycach udzielenie odpowiedzi trwa zdecydowanie dłużej. W tym przypadku należało znaleźć treść dwóch zarządzeń oraz sformułować odpowiedź. Nie wiemy, jakie są powody tak długiego oczekiwania. Warto dodać, że sygnatura pisma z UM wskazuje, że do 22 grudnia Wydział Organizacyjno – Administracyjny, który m.in. udziela odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej przygotował 119 pism. Nie wiemy, czy wszystkie to odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Komunikat nt. ceny jest zamieszczony na stronie internetowej urzędu (jej wskazanie zajęłoby kilka minut), jednak nie zawiera on wszystkich odpowiedzi na pytania zawarte w złożonym wniosku.

Jaką kwotę za węgiel płacą mieszkańcy Bartoszyc? Zgodnie z Zarządzeniem nr 218/2022 z 10 listopada 2022 r. cena miała wynosić 2 tys. za tonę czyli tyle, ile obecnie płacą mieszkańcy gminy Bisztynek. 30 listopada w nowym Zarządzeniu podpisanym przez burmistrza Piotra Petrykowskiego cenę obniżono do 1.850 złotych za tonę czyli tyle samo, ile płacą mieszkańcy gminy wiejskiej Bartoszyce.

Na cenę - poza kwotą zakupu przez gminę, w wysokości 1.500 zł - składają się: koszty transportu, dystrybucji oraz podatku VAT. Podatek VAT w uproszczeniu można podzielić na naliczony i należny. Podatek naliczony jest związany z ceną zakupu, a należny z ceną sprzedaży. Jeśli nie ma różnicy, podatek VAT się „zeruje”.
Odległość od punktu odbioru, czyli z Braniewa jest różna.
Najdalej, bo 95 km jest na teren gminy Sępopol, gdzie mieszkańcy płacą 1.750 złotych. Nieco bliżej, bo 91 km jest do Bisztynka, gdzie płacimy 2 tysiące za tonę. Do miejsca składowania węgla w Górowie Iławeckim z Braniewa jest około 48 km, a za węgiel mieszkańcy miasta zapłacą 1.550 zł, a gminy Górowo Iławeckie 1.700 złotych.
Darek Dopierała